Održana edukacija savetodavaca PSSS na temu „Adaptacija na klimatske promene u poljoprivredi“

U skladu sa „Godišnjim planom usavršavanja poljoprivrednih savetodavaca i poljoprivrednih proizvođača“ za 2022. godinu, u organizaciji Ministarstva poljoprivrede, šumarstva i vodoprivrede Republike Srbije i Instituta za primenu nauke u poljoprivredi (IPN), održana je edukacija za Modul 11: „Adaptacija na klimatske promene u poljoprivredi“.

Edukacija predstavlja deo projekta „Jačanje otpornosti sektora poljoprivrede na elementarne nepogode“ koji je pokrenut u saradnji Ministarstva poljoprivrede, šumarstva i vodoprivrede Republike Srbije, FAO Organizacije za hranu i poljoprivredu Ujedinjenih nacija uz podršku Evropske unije. Obukom su neposredno rukovodili Institut za primenu nauke u poljoprivredi i Poljoprivredna savetodavna i stručna služba Novi Sad.

Edukacija je održana 17.05.2022. godine, kroz učenje na daljinu, odnosno on lajn i emitovana je direktno na You Tube kanalu, kao teorijsko predavanje.

Učesnici edukacije bili su savetodavci iz 34 Poljoprivredne savetodavne i stručne službe Srbije (PSSS), svih oblasti poljoprivredne proizvodnje, i zainteresovana fizička lica.

Edukaciju je otvorio dipl.inž. Boris Berisavljević, predstavnik IPN-a i član projektnog tima, i pozdravio sve prisutne. Na početku edukacije učesnicima se obratio gospodin Aleksandar Mentov,  nacionalni koordinator programa FAO kancelarije u Beogradu, koji je ukazao na važnost ove teme i ulogu savetodavaca u pružanju podrške poljoprivrednim proizvođačima kada je u pitanju adaptacija na klimatske promene.

 

Cilj edukacije bio je podizanje kapaciteta Poljoprivrednih savetodavnih i stručnih službi, sticanje/ proširenje znanja savetodavaca u oblasti klimatskih promena, sa krajnjim rezultatom pružanja savetodavne pomoći potencijalnim korisnicima u vidu korisnih informacija i saveta primenljivih u praksi.

Sadržaj modula odnosio se na procenu rizika od klimatskih promena u poljoprivredi i važnosti očuvanja prirodnih resursa (vode, zemljišta, vazduha i genetičkih resursa) na koje se poljoprivredna proizvodnja oslanja.

Materijal sa edukacije možete preuzeti: ovde

Očekuje se da će edukacija doprineti podizanju nivoa znanja savetodavaca u oblasti ranjivosti prirodnih resursa, značaja njihovog očuvanja, kao i iznalaženja mogućih praktičnih rešenja što će biti od značaja za poljoprivredu u segmentu adaptacija na klimatske promene.

Predavači na edukaciji bili su Prof. dr Mirjam Vujadinović Mandić, sa Poljoprivrednog fakulteta u Beogradu, Prof. dr Vladimir Ćirić sa Poljoprivrednog fakulteta u Novom Sadu i Prof. dr. Ružica Stričević sa Poljoprivrednog fakulteta u Beogradu.