Održana edukacija savetodavaca PSSS i fizička lica za Modul 1

U skladu sa godišnjim planom usavršavanja poljoprivrednih savetodavaca i poljoprivrednih proizvođača za teritoriju Republike Srbije bez teritorije Autonomne Pokrajine Vojvodine za 2025. godinu, u organizaciji Ministarstva poljoprivrede, šumarstva i vodoprivrede i Instituta za ratarstvo i povrtarstvo, Instituta od nacionalnog značaja za Republiku Srbiju, održana je edukacija za Modul 1: Mere adaptacije i klimatski pametne poljoprivredne prakse kao instrumenti u ublažavanju klimatskih promena sa posebnim osvrtom na sušu.

Edukacija je održana 10.04.2025. godine u Institutu za ratarstvo i povrtarstvo na Rimskim šančevima. Prisustvovalo je 120 savetodavaca iz Poljoprivrednih stručnih službi Srbije i fizičkih lica.

Edukaciju je otvorila prof. dr Dragana Latković, v.d. direktora Instituta za ratarstvo i povrtarstvo pozdravila je učesnike i  upoznala ih sa sadržajem edukacije, usmerenim na rešavanje izazova u vidu klimatskih promena, a najviše suša.

Tokom edukacije održano je 9 prezentacija. „Kontrola plodnosti zemljišta, N-min analiza u primeni azotnih đubriva i raconionalno đubrenje pšenice u izmenjenim klimatskim uslovima“ je bila prezetnacija koju je održao dr Vladimir Aćin iz Instituta za ratarstvo i povrtarstvo. Dr Aćin je potom održao prezentaciju na temu „Zaoravanje žetvenih ostataka: uloga i značaj u cilju čuvanja vlage u zemljištu“. Dr Vojin Đukić iz Instituta za ratarstvo i povrtarstvo održao je prezentaciju na temu „Pravovremena i adekvatna obrada zemljišta prilagođena usevu/regionu – konvencionalna obrada ili konzervacijski sistemi?“. Potom je dr Dušan Dunđerski iz Instituta za ratarstvo i povrtarstvo održao dve prezentacije. Prva je bila na temu „Potencijalne mere adaptacije u ublažavanju posledica od suše u intenzivoj ratarskoj proizvodnji“ a druga „Gustina setve u sušnim godinama: večito pitanje i najčešće dileme“. Od dr Gorana Bekavca iz Instituta za ratarstvo i povrtarstvo učesnici su saznali više o hibridima kukuruza koji su tolerantni na sušu tokom prezentacije „Hibridi kukuruza tolerantni na sušu + duo system proizvodnje: tehnologija koja daje više“. Potom je dr Vojin Đukić više rekao o proizvodnji soje u uslovima globalnih klimatskih promena. Dr Jelena Jocković iz Instituta za ratarstvo i povrtarstvo detaljno je objasnila učesnicima zašto usevi tolerantni i/ili otporni na klimu moraju biti budućnost. Poslednju prezentaciju tokom ovog Modula održao je dr Dragan Živančev iz Instituta za ratarstvo i povrtarstvo na temu „Kontrola, klasifikacija i razvrstavanje pšenice po kvalitetu“.

Očekuje se da će edukacija doprineti podizanju nivoa svesti i znanja o uzicaju klimatskih promena na poljoprivrednu proizvodnju. Stečena znanja savetodavaca biće u funkciji podizanja svesti poljoprivrednih proizvođača o značaju adaptacije na klimatske promene, posebno na sušu, sa krajnjim ciljem dobijanja visokih i stabilnih prinosa ratarskih kultura.