Održana edukacija savetodavaca PSSS za Modul 3: Primena informacionih tehnologija i digitalnih alata u stočarstvu

У складу са „Годишњим планом усавршавања пољопривредних саветодаваца и пољопривредних произвођача“ за 2024. годину, у организацији Министарства пољопривреде, шумарства и водопривреде Републике Србије и Института за примену науке у пољопривреди (ИПН), одржана је едукација за Модул 3: Примена информационих технологија и дигиталних алата у сточарству.

Едукација је одржана 19.11.2024. године, у Институту за примену науке у пољопривреди. Учесници едукације били су саветодавци из 22 Пољопривредне саветодавне и стручне службе Србије (ПССС), задужени за послове сточарства.

Едукацију је отворила др Наташа Толимир и учеснике упознала са садржајем едукације, усмереним на примену дигитализације и информационих технологија у циљу побољшања укупних перформанси фарми, смањењу губитака и доприносу квалитетнијем доношењу одлука. У уводном делу учесницима се обратио директор, др Раде Јовановић и указао на значај и актуелност тематике. Модератор едукације била је др Радмила Бескоровајни, координатор модула.

Садржај едукације односио се на упознавање саветодаваца са могућностима примене информационих технологија и дигиталних алата у сточарству: 1) у објектима за смештај животиња – контролу микроклиматских услова; 2) у процесу управљања исхраном; 3) у делу оптимизације производних процеса; 4) у области  мониторинга здравља и репродукције домаћих животиња; 5) праћења еколошких утицаја производње и 6) у функцији кружне економије (рециклирање ресурса, смањење отпада, оптимизација коришћења ресурса). Такође, истакнут је значај дигитализације у доношењу релевантних одлука везаних за унапређење процеса производње у сточарству и добијање конкурентних производа високог квалитета. У делу едукације посвећене роботизацији и аутоматизацији процеса производње, учесницима едукације обратио се Петар Радишић, власник фарме крава из Чуруга и пренео своја практична искуства, истичући значај коришћења робота за мужу у организацији и технологији производњу млека на фармама.

Очекује се да ће едукација допринети подизању нивоа знања саветодаваца о предностима и могућностима примене информационих технологија и дигиталних алата у сточарској производњи. Стечена знања саветодаваца биће у функцији подизања свести произвођача о значају ових технологија у ланцу производње, са крајњим циљем повећања броја произвођача који примењују савремена технолошка достигнућа.


Презентације:

  1. Примена дигиталних технологија у контроли микроклиматских услова у објектима
  2. Прецизно управљање исхраном
  3. Роботизација и аутоматизација процеса производње у циљу смањења радне снаге и ефикаснијег коришћења ресурса
  4. Примена информационих технологија и дигиталних алата у сточарству
  5. Анализа понашања животиња уз помоћ софтвера за анализу ставова животиња
  6. Примена савремених технологија у управљању репродукцијом на фармама високомлечних крава
  7. Примена дигиталне технологије у функцији кружне економије
  8. Потенцијали за енергетску независност породичних фарми
  9. Дигитализација у функцији доношења одлука на фармама

Предавачи на едукацији били су: др Јована Станојев, Биосенс, Нови Сад, др Владимир Живковић, Институт за сточарство, Београд и из Института за примену науке у пољопривреди: др Марија Гавриловић, др Петар Стојић, др Маријана Масловарић, Радивоје Радоњић, дипл.инж. и Вукашин Белобрковић, доктор ветеринарске медицине.