У складу са „Годишњим планом усавршавања пољопривредних саветодаваца и пољопривредних произвођача“ за 2024. годину, у организацији Министарства пољопривреде, шумарства и водопривреде Републике Србије и Института за примену науке у пољопривреди, уз донаторство FAO, одржан је други дан едукације за Модул 10: Демонстрација мера унапређења обраде и квалитета земљишта и ефикаснијег коришћења ресурса (воде и енергије) у адаптацији на климатске промене.
Едукација је реализована кроз учење на даљину (e-lerning) на платформи Агрокурсеви.рс у периоду од 9. до 20. децембра. Учесници едукације били су саветодавци задужени за послове ратарства и повртарства, воћарства и виноградарства, заштите биља из 22 Пољопривредне саветодавне и стручне службе Републике Србије, као и физичка лица у поступку стицања Лиценце.
Курс 1. “Здраво земљиште“, обухватио је три сегмента: “Земљиште: почетак и крај пољопривреде”, “Земљиште: састав, механизам и организам” и “Земљиште: очување и очекивања”. Курс 2. „Климатске промене и мере адаптације у пољопривреди“ даје сазнања о: Узроцима савремених климатских промена; Који су то одрживи системи ратарске производње у борби против климатских промена; Угроженост ливада и пашњака услед климатских промена и које мере применити; Како прилагодити воћарску и виноградарску производњу на изазове које доносе климатске промене; Зашто је важна рејонизација?; Мере адаптације и примери добре праксе у виноградарству; Које мере треба предузети да би се сектор сточарства учинио отпорним на негативна дејства климатских промена; Како проценити потреба за водом у промењеним условима који данас владају; Финансирање и управљање ризицима у пољопривриди који настају као последица климатских промена. Поред видео лекција, курсеви садрже и додатне материјале за стицање практичних знања и вештина.
Едукација је била усмерена на оснаживање пољопривредних саветодаваца за коришћење знања и нових приступа у раду са пољопривредним газдинствима везано за ефикасније коришћење ресурса и мере адаптације на климатске промене.
Курсеви су бесплатни и доступни су на платформи Агрокурсеви.рс (https://www.agrokursevi.rs/). Уколико желите да упишете курс, потребно је кликнути на дугме „Упиши сада“. Регистрација је предуслов да би се курс започео.
Лекције за курсеве припремили су професори Пољопривредног факултета у Београду и стручњаци Института за ратарство и повртарство, Нови Сад.