Junsko zlato i Julijana

Gledanje 1 članka (od 1 ukupno)
  • Autor
    Članci
  • #602661
    Velimir Stanojević
    Učesnik

      Јунско злато је сорта настала у Институту за воћарство у Чачку укрштањем Тревушке с Јулском деканткињом. Сазрева веома рано,у нашим агроеколошким условима у трећој декади јуна, а неких година и половином овог месеца.

      Плод је чиграстог облика, с тим да су партенокарпни плодови нешто издуженији,просечне тежине око 70г а кад је окалемљена на дуњи су нешто крупнији. Покожица је у основи златножута а са сунчане стране светлоцрвена. Слатконакиселог је укуса и није склона гњилењу.

      Стабло је средње бујности а од родних гранчица преовлађују прстенасти израштаји,круте родне гранчице и сложено родно дрво. С дуњом има добар афинитет тако да при калемљењу није потребан посредник.

      Јунско злато је раноцветајућа сорта са одличном клијавошћу полена па је добар опрашивач за Јулску лепотицу,Шарену јулску,Јулијану. За њу су добри опрашивачи Рана Моретинијева,Шарена јулска, Кошија, Јулска лепотица.

      Обзиром на веома рано време зрења,добру родност и изражену склоност партенокарпији свакако заслужује пажњу за комерцијално гајење.

      Јулијана је створена укрштањем Ране Моретинијеве с Јунским златом. Стабло је бујније од Јунског злата. Раноцветна је сорта врло раног времена сазревања – у нашим условима обично почетком јула,односно, 5-7 дана после Јунског злата.

      Плод је средње крупан, просечне тежине око 90г, типично крушколике форме. Покожица је у основи бледозелене боје а са сунчане стране прекривена јарким црвенилом.

      Имајући у виду да је Јулијана веома рана сорта која се одликује одличном родношћу и квалитетним плодовима свакако је треба препоручити за гајење на већим површинама.     

       

       

      Велимир Станојевић, дипл.инг.

      ПССС Чачак

    Gledanje 1 članka (od 1 ukupno)
    • Morate biti prijavljeni da biste odgovorili u ovoj temi.