- This topic has 0 odgovora, 1 glas, and was last updated 1 mesec, 1 nedelja ranije by Sušić Jovan.
-
AutorČlanci
-
20.02.2025 u 09:24 #602209
Sušić Jovan
UčesnikNmin metoda je vrlo značajna u prolećnoj prihrani pšenice, jer omogućava precizno utvrđivanje potrebe za primenom azotnih đubriva, što direktno utiče na efikasnost upotrebe hraniva i optimizaciju prinosa. Ova metoda je zasnovana na određivanju minimalne količine azota koja je potrebna biljkama kako bi se postigao maksimalni prinos, uz minimalne gubitke azota i zaštitu životne sredine.
Glavni značaj Nmin metode u prolećnoj prihrani pšenice su:
Preciznost u primeni azota – Nmin metoda omogućava da se tačno odredi količina azota koja je potrebna pšenici, što sprečava prekomernu primenu đubriva i smanjuje rizik od zagađenja zemljišta i vode.
Optimizacija prinosa – Na osnovu Nmin metoda, poljoprivrednici mogu prilagoditi količinu azota prema trenutnim potrebama biljke, što može dovesti do boljih prinosa pšenice.
Ekološki aspekt – Korišćenjem ove metode smanjuje se potreba za velikim količinama hemijskih đubriva, čime se doprinosi smanjenju negativnog uticaja na okolinu, naročito u pogledu emisije nitratnih jedinjenja u vodene resurse.
Smanjenje troškova – Precizno utvrđivanje potrebne količine azota smanjuje rizik od nepotrebne primene đubriva, što dovodi do ušteda u troškovima.
Povećanje efikasnosti – Ova metoda omogućava bolju upotrebu azota od strane biljaka, čime se povećava efikasnost i održivost proizvodnje.
Korišćenje Nmin metode u prolećnoj prihrani pšenice predstavlja korak ka održivijoj poljoprivredi, sa boljim ekonomskim i ekološkim rezultatima.
Dipl.Ing. Jovan Sušić
PSSS Šabac
-
AutorČlanci
- Morate biti prijavljeni da biste odgovorili u ovoj temi.