- This topic has 0 odgovora, 1 glas, and was last updated 1 mesec ranije by PSSS Jagodina.
-
AutorČlanci
-
31.12.2024 u 08:31 #599983PSSS JagodinaUčesnik
Беснило (Lyssa) је акутна заразна болест домаћих и дивљих животиња, а могу оболети и људи. Беснило је зооноза. Вирус напада централни нервни систем, проузрокујући губљење свести, појаву парализе и појачану раздражљивост. Узрочник беснила припада групи РНК вируса. Налази се у мозгу и продуженој мождини оболелих животиња. Вирус беснила образује инклузије у нервним ћелијама у мозгу. Вирус беснила према спољним факторима није отпоран.
Извор заразе су животиње оболеле од беснила. Животиње излучују вирус преко телесних слузи. Ранијих година главни извор заразе је био пас. Редовним профилактичким мерама број оболелих и заражених паса је смањен, тако да су лисице и друге животиње главни извор заразе. Болест се шири угризом оболелих животиња. преносилац је у првом реду пас који инфицира друге животиње и човека, ређе пса. Улазна врата су ране настале угризом. На беснило су најосетљивији човек, пси и вукови. Вирус улази у нервни систем и продире до централног нервног система, а затим се преноси до периферног нервних завршетака. Вирус се размножава у ћелијама мозга где оштећује нервне ћелије центре, што доводи до поремећаја свести, узбуђености до коначне парализе центра за дисање, што проузрокује смрт. Инкубација болести може да траје од 14 дана па до неколико година, а обично између 3 до 6 недеља. Код оболелих животиња разликују се два типа беснила, тихи (депресивни) и агресивни тип. Агресивни тип беснила има неколико стадијума. Први стадијум се карактерише меланхолијом животиња која прелази у поремећај свести. Животиња не једе, на позив се не одазива, из уста се цеди слуз, поглед јој је укочен. Овај период траје 1-3 дана. Болест прелази у стадијум правог беснила, животиња гризе, понаша се агресивно, напушта домаћина и лута. Глас јој је промењен. Из овог стадијума болест се развија у стадијум депресије (парализе), наступа парализа екстремитета, ждрела, језика и мишића за жвакање. Животиња угине услед гушења.
Лечење животиња се не предузима. Сумњиве животиње треба одвојити одмах. Из превентивних разлога морају се издвојити све мачке и пси који су могли да дођу у контакт са зараженим животињама. Уводи се обавезан карантин за све псе који се налазе у зараженом подручју.
Александар Цанић саветодавац за сточарство
ПССС Јагодина
-
AutorČlanci
- Morate biti prijavljeni da biste odgovorili u ovoj temi.