- This topic has 0 odgovora, 1 glas, and was last updated 3 nedelje, 1 dan ranije by PSSS Jagodina.
-
AutorČlanci
-
31.12.2024 u 00:30 #599974PSSS JagodinaUčesnik
Јари сточни грашак
Произвођачи који су урадили основну обраду земљишта, могу чим се створе оптимални услови да посеју јари сточни грашак. Од 20. Фебруара је најранији рок када може да се уђе у парцелу и одради припрема земљишта и сетва јарог сточног грашка.
Зашто сејати сточни грашак?
Прво, даје висок принос крме одличног квалитета, а друго, успева на земљиштима са испод 5,5 ph вредности и нижим садржајем хумуса – испод 3, а то су земљишта која не одговарају луцерки, па чак и црвеној детелини. Луцерка даје предвиђени принос дуги низ година на богатом, структурном, дубоком земљишту.
Сточни грашак даје велику количину зелене масе (40 – 50 т/ха) која садржи доста минерала, витамина и протеина. Хемијски састав сенаже сточног грашка и луцерке је врло сличан. Сточни грашак се најраније скида, те је могућа и друга жетва на истој парцели, где има могућности за наводњавање. Одличан је предусев свим културама (осим махунаркама). Враћа се на исту парцелу после 4 године.
За производњу јарог сточног грашка потребно је унети предсетвено 30 кг/ха азота а основном обрадом 60 – 80 кг/ха фосфора и 80 – 100 кг/ха калијума. Сетва се обавља на размак редова 12,5 цм, а количина семена зависи од сорте 150 – 300 кг/ха као чист усев, а ако се сеје за крму 20% иде на потпорни усев (овас).
Коси се у пуном цвету и почетком формирања махуна – најквалитетнија крмна маса. Ако се усев силира коси се у фази млечно воштане зрелости.
Важно је знати, зрно сточног грашка користи се без термичке обраде – меље се директно и представља протеински део оброка за стоку. Јари грашак оставља земљиште обогаћено азотом и органском материјом што га чини идеалним предусевом.
Саветодавац за ратарство Александар Илић, ПССС Јагодина
-
AutorČlanci
- Morate biti prijavljeni da biste odgovorili u ovoj temi.