Kovrdžavost lista breskve

  • This topic has 0 odgovora, 1 glas, and was last updated 4 nedelje ranije by Đukić Ružica.
Gledanje 1 članka (od 1 ukupno)
  • Autor
    Članci
  • #599473
    Đukić Ružica
    Učesnik

      Kоврџавост листа брескве  је најучесталија и најзначајнија болест брескве и нектарине.

      Kод нас се јавља сваке године Може да нанесе огромне штете, пропадање лишћа, плода, смањење родности за наредну годину, а може да доведе до исцрпљености воћака, које остају подложне измрзавању и нападу других патогена, што све наведено доприноси краћем животном веку брескве.Узрочник ове болести на брескви је гљивица <i>Taphrina deformans</i> , која презимљава на кори дрвета, гранчицама или у пупољцима. Зараза се дешава на младом недиференцираном ткиву. Оптимална температура за остваривање заразе је око 15,5<sup>о</sup> Ц – 21<sup>о</sup> Ц, а за развој коврџавости брескве око 20<sup>о</sup> Ц.

      Зараза се обично дешава кад у време бубрења пупољака потраје топло и кишовито време. Најосетљивија фаза је када се лисни пупољци почињу отварати и види се 3мм, 4 мм зелени врх листића па до почетка отпадања латица.Болест се прво уочава на младим листовима, препознаје се по карактеристично уковрџаним листовима. Поједини листови постају задебљали, деформишу се, лако се ломе и често су већи у односу на здраве листове.

      Оболели листови често добију зелено-жуту, зелено-белу боју или нијансе црвене боје. Деформисани листови се суше и отпадну па се често деси да у мају и јуну наступи потпун губитак листа на стаблу. Након губитка лисне масе долази до регенерације листова што додатно исцрпљује биљку, затим негативно утиче на формирање цветних пупољака и таква стабла су подложна зимском измрзавању.

      Заштиту треба обавити пре него што се остваре услови за инфекцију пре кишног периода. Заштиту брескве од коврџавости листа могуће је обавити у два наврата:

      • до фазе бубрења пупољака – такозвано зимско прскање обавља се 14 – 20 дана пре кретања вегетације брескве и користе се фунгициди на бази бакра.
      • након фазе бубрења пупољака па до цветања – превентивна заштита се обавља препаратима на бази хлороталонила, затим фунгицидима на бази активне материје дитианона и фунгицидима на бази активне материје додин.0,15-0,25%или  а.м. цирам 0,3% или а.м. дитианон 0,075%.
      • Јесење прскање је потребно обавити ако је у току вегетације било заразе. Третирање се обавља кад је 75% опалог лишћа. На тај начин реагујемо на презимљујуће облике патогена.

      На малим површинама инфекција се може смањити скидањем заражених листова и резом заражених изданака, што на већим површинама није могуће. Опале, заражене и покидане листове било би добро сакупити и спалити изван воћњака. Стабла која су већ заражена и инфицирана овом гљивицом треба одржавати у доброј кондицији, што подразумева у рано пролеће додати ђубриво на бази азота и редовно вршити заштиту од осталих болести и штеточина.

    Gledanje 1 članka (od 1 ukupno)
    • Morate biti prijavljeni da biste odgovorili u ovoj temi.