- This topic has 0 odgovora, 1 glas, and was last updated 4 nedelje ranije by Mujakić Dejan.
-
AutorČlanci
-
24.12.2024 u 14:43 #599467Mujakić DejanUčesnik
Glodari kao jedan od problema u ratarskoj proizvodnji tokom jeseni i tokom blagih zima su između ostalih štetočina oni koji mogu da načine velike štete ukoliko se ne obrati pažnja na njihovo prisustvo u zasejanim parcelama.Pregledom parcela na kojima je posejana pšenica utvrđeno je prisustvo ovih štetočina na tritoriji Pčinjskog regiona.
Štetni glodari (poljski miš, miš humkaš, žutogrli miš, poljska voluharica, vodena voluharica, hrčak) mogu da ugroze ne samo proizvodnju strnih žita, nego i ukupnu biljnu proizvodnju. Prenamnoženost poljskih glodara poslednjih godina je vidljivo a tome je doprinela redukovana upotreba agrotehničkih mera:oranje, tanjiranje, kultiviranje poljoprivrednog zemljišta uopšte, tj. sve ono što ometa svakodnevnu aktivnost u životu glodara. Tokom jeseni poljski miševi se hrane tek posejanim semenom, a nastavljaju štetnu aktivnost i nakon nicanja useva i na žitnim poljima prave prazna mesta.Intenzitet napada se određuje na osnovu broja aktivnih rupa po jednom hektaru. Provera aktivnosti rupa izvodi se na taj način što rupe zatrpamo zemljom a sutradan obiđemo da utvrdimo koje su otkopane i u njih postavljamo mamce. Ukoliko na jednom hektaru postoji više od 500 aktivnih rupa, tada se pristupa zaštiti usevaMera duboko oranje je jedna od mera koja deluje negativno na brojnost glodara tako da bi mu trebalo pristupiti čim dozvole uslovi. Na ovaj način se može značajno redukovati brojnost glodara, što bi svakako trebalo iskoristiti i smanjiti njihov potencijal pred zimu kako bi se sprečile ogromne štete i naredne godine. Takođe, gde je moguće trebalo bi izvesti oranje graničnih i neobrađenih površina.
Primenu hemijskih preparata sprovesti po uputstvu proizvođača. Preparati koji se mogu koristiti : Bromadiolon peleti,Brodisan,Cinkfosfid mamak,Cinkosan mamci.
-
AutorČlanci
- Morate biti prijavljeni da biste odgovorili u ovoj temi.