Održana edukacija savetodavaca PSSS na temu Unapređenje proizvodnje koštičavih voćaka – sortna kompozicija

У складу са „Годишњим планом усавршавања пољопривредних саветодаваца и пољопривредних произвођача“ за 2024. годину, у организацији Министарства пољопривреде, шумарства и водопривреде Републике Србије и Института за примену науке у пољопривреди, одржанa је едукацијa за Модул 5: Унапређење производње коштичавих воћака – сортна композиција.

Дводневна едукација је одржана 26. новембра у Институту за воћарство, Чачак и 17. децембра у Институту за примену науке у пољопривреди. Учесници су били саветодавци из 22 Пољопривредне саветодавне и стручне службе Србије (ПССС), задужени за послове из области воћарства и виноградарства, као и лица у поступку стицања Лиценце.

Циљ едукације био је унапређење саветодавног рада ПССС за пружање адекватних информација произвођачима заинтересованим за подизање засада трешње, вишње и шљиве.

Садржај едукације односио се на сортни састав (главна сорта и опрашивачи) који има кључну улогу у обезбеђењу стабилних приноса, узимајући у обзир прилагођеност сорти локацији и клими, као и њихову компатибилност. За сваку воћну врсту појединачно су приказани правилан избор опрашивача за самобесплодне и делимично самооплодне сорте, као и адекватан распоред сорти у воћњаку. Посебна пажња посвећена је кључним факторима који утичу на опрашивање и оплодњу – компатибилност са главном сортом, преклапање времена цветања, клијавост полена и присуство инсеката (пчела и бумбара), преносилаца полена. Такође, истакнут је потенцијал аутохтоних сорти и генотипова који су, као резултат природне селекције, развили већу толеранцију на климатске екстреме попут колебања зимских температура, високих температура пред и током цветања, као и изненадних позних мразева, који представљају значајан изазов у производњи коштичавог воћа.

Предавачи на едукацији су били др Сања Радичевић, др Слађана Марић, др Олга Митровић, др Ивана Глишић и др Небојша Милошевић, Институт за воћарство, Чачак, др Славица Чолић, Институт за примену науке у пољопривреди, Београд.


Фотографије:


Презентације:

  1. Генетичке основе успешног оплођења трешње и вишње
  2. Правилан избор главних сорти и опрашивача у засадима трешње и вишње као предуслов оптималне и редовне родности у условима измењене климе
  3. Сортна композиција опрашивача за сорту трешње Цанетова
  4. Сортна композиција опрашивача за сорту трешње Ленка
  5. Сорте вишње погодне за сушење
  6. Генетичке основе успешног оплођења шљиве
  7. Избор главних сорти и опрашивача у засадима шљиве као предуслов оптималне и редовне родности у условима измењене климе
  8. Сорте шљиве из оплемењивачког програма Института за воћарство, Чачак
  9. Детерминација опрашивача за сорту шљиве Нада
  10. Потенцијал аутохтоних генотипова шљиве у условима измењене климе