- This topic has 0 odgovora, 1 glas, and was last updated 2 nedelje, 1 dan ranije by Brajović Nebojša.
-
AutorČlanci
-
18.12.2024 u 10:49 #598710Brajović NebojšaUčesnik
Женска телад добијена осемењавањем изабраних крава и квалитетних бикова представљају велику генетску вредност за унапређење производних и репродуктивних својстава властитог запата. Из тог разлога избор женских грла за приплод је веома стручан посао коме се мора поклонити изузетна пажња, јер од тога зависи даљи развој говедарске производње. Приликом избора грла за приплод у практичном раду ће сигурно доћи до одређених одступања, јер нема грла без мана и недостатака. Основни циљ селекције је да тих мана и недостатака буде што мање.
У периоду гајења женског приплодног подмлатка потребно је обавити неколико прегледа и различитим периодима развоја.
Први избор добијеног потомства се обавља до месец дана старости, када се женска телад од одабраних родитељских парова, без телесних, здравствених и других мана остављају за приплод. Овај избор би требало да изврше агрономи зоотехничари стручњаци основних одгајивачких организација, на основу производних и репродуктивних резултата родитеља.
Други избор и оцена подмлатка се врши у периоду залучења у старости од 2 – 3 месеца, када се утврђује и дотадашњи развој телета и формирање типа.
У периоду са шест месеци се прати прилагођеност телета условима исхране и неге у одређеној средини гајења.
Преглед развијености, оквира и типа обавља се у узрасту од 12 и 18 месеци.
Последњи преглед се обавља у периоду када су јунице спремне за осемењавање, при чему се уочавају евентуални недостаци који нису примећени ранијим прегледима.
Сваки овај преглед има значај у вршењу индивидуалне селекције ради откривања и елиминисања телесних и других мана које квалитетна грла не смеју поседовати.. Оценом потомства се врши и оцена приплодне вредности родитеља. Пошто се производња подмлатка обавља на газдинствима произвођача који ће одабрану телад за приплод оставити за властити ремонт или за продају, битно је да читав поступак буде под контролом агронома зоотехничара. Произвођачи који се определе за продају женског приплодног подмлатка, нудиће тржишту своја грла у различитом узрасту. Тако ће се јављати понуда телади у старости од 2-4 месеца, затим приплодних јуница у старост од 10-12 месеци и на крају стеоних јуница.
Ради повећања бројног стања је битно колико ће произвођача бити укључено у производњу појединих категорија приплодних грла, што зависи од више фактора ( производња сточне хране, расположивог шталског простора, радне снаге идр.), али је такође веома битно да се одгајени подмладак сачува и употреби за даљу репродукцију.
Дипл. инг Небојша Брајовић
-
AutorČlanci
- Morate biti prijavljeni da biste odgovorili u ovoj temi.