- This topic has 0 odgovora, 1 glas, and was last updated 1 nedelja, 2 dana ranije by Miljković Mira.
-
AutorČlanci
-
12.12.2024 u 11:33 #597949Miljković MiraUčesnik
Podrivanje predstavlja proces obrade zemljišta koje za cilj ima poboljšanje regulacije vodno vazdušnih osobina zemljišta. Prilikom redovne obrade zemljišta , upotreba mehanizacije, česta primena mineralnih đubriva, navodnjavanje ( naročito na parcelama gde je intenzivna proizvodnja povrća), dolazi do sabijanja , slaganja zemljišta i zaslanjivanja, što se negativno odražava na strukturu zemljišta a time i na prinos. Plužni đon može vremenom dovesti do gubitka prinosa i sušenja biljaka zbog gušenja korena, zbog čega je važno pomenuti značaj podrivanja.
Nakon podrivanja zemljišta, omogućava se dublje prodiranje korena , omogućava se efikasniji rad mikroorganizama i usvajanje elemenata iz zemljišta. Količina vode nakon padavina koja se zadržava u zemljištu je bolje regulisana, pa će biljke bolje podnositi visoke temperature tokom godine. Bolja rastresitost i poroznost zemljišta.
Podrivanje se najčešće obavlja u jesen kada je zemljište prosušeno kako bi se izbeglo zadržavanje zemlje na noževima, odnosno plužnim telima. Standardne mere ove vrste obrade zemljišta podrazumeva prodiranjeradnih tela do dubine 45-60 cm.
Ovaj proces nije neophodno ponavljati svake godine, već se podrivanje obavlja na svakih 4-5 godina, zavisno od strukture zemljišta. Na duže staze, podrivanje će doprineti kvalitetu i kvantitetu zemljišta, biljaka i plodova, prinos se poboljšava za 20-60 %.
-
AutorČlanci
- Morate biti prijavljeni da biste odgovorili u ovoj temi.