Održana edukacija savetodavaca PSSS na temu Transferi znanja u poljoprivredi za unapređenje rodne ravnopravnosti

U skladu sa „Godišnjim planom usavršavanja poljoprivrednih savetodavaca i poljoprivrednih proizvođača“ za 2024. godinu, u organizaciji Ministarstva poljoprivrede, šumarstva i vodoprivrede Republike Srbije i Instituta za primenu nauke u poljoprivredi (IPN), održana je edukacija za Modul 13: Transferi znanja u poljoprivredi za unapređenje rodne ravnopravnosti.

Modul je realizovan kroz tri jednodnevne edukacije, održane 17, 19. i 20. septembra 2024. godine, u Institutu za primenu nauke u poljoprivredi, u Beogradu.

Učesnici edukacije bili su savetodavci svih specijalnosti, iz 22 Poljoprivredne savetodavne i stručne službe Republike Srbije (PSSS).

Edukaciju je otvorila i moderirala dr Nataša Tolimir, rukovodilac edukacija u Institutu za primenu nauke u poljoprivredi. U uvodnom delu gospođa Olivera Vuković, ispred Sekonsa – grupa za razvojnu inicijativu, ukazala je na značaj savetodavne službe u ruralnom razvoju i potrebu da savetodavci prošire znanja u oblasti rodne ravnopravnosti, s obzirom da strateška i programska dokumenta koja se odnose na razvoj poljoprivrede i ruralnih područja u Srbiji uvažavaju rodnu komponentu i neophodnost ekonomskog osnaživanja žena na selu.

Osnovni cilj edukacije je rodna senzibilizacija savetodavaca, kako bi žene i muškarci u ruralnim područjima bili ravnopravno tretirani u pristupu znanju i informacija, kao i da bi se sistem transfera znanja prilagođavao njihovim specifičnim potrebama. Edukacija je bila usmerena na osnaživanje poljoprivrednih savetodavaca za korišćenje znanja i novih pristupa u radu sa poljoprivrednim gazdinstvima i ženama koje rade ili žive na njima, a sve u cilju doprinosa ruralnom razvoju.

Sadržaj modula – obuhvaćene su teme koje su se odnosile na rodna ravnopravnost u Srbiji, u smislu pojmova, stanja i politike, sa posebnim osvrtom na rodnu ravnopravnost u kontekstu poljoprivrede i ruralnog razvoja. Takođe, edukacije su tematski obuhvatile i rodno odgovorne metode obuka i transfera zanja sa posebnim osvrom na primere dobre prakse. Deo edukacije posvećen je programima socijalne i ekonomske podrške ženama na selu, odnosno ostvarivanju prava i usluga u ruralnim područjima u Srbiji.

Predavači na edukaciji bili su Prof. dr Natalija Bogdanov, Poljoprivredni fakultet Univerziteta u Beogradu  i gospođa Olivera Vuković, Sekons grupa za razvojnu inicijativu.