Trovanje svinja kuhinjskom solju

Gledanje 1 članka (od 1 ukupno)
  • Autor
    Članci
  • #593130
    Petrović-Luković Violeta
    Učesnik

      Intoksinacija (trovanje) kod svinja kuhinjskom solju nastaje prvenstveno kao posledica nepažnje vlasnika, ukoliko životinje direktno konzumiraju so, konzumiraju hranu i vodu koja sadrži prekomernu količinu kuhinjske soli ili ako im je uz uobičajenu ishranu uskraćena voda. Od telesne mase i starosti životinja zavisi i stepen ispoljavanja simptoma trovanja kuhinjskom solju.

      Prekomerni unos kuhinjske soli kod svinja, naročito prasadi može da izazove ozbiljne zdravstvene probleme, pa čak i trovanje. Znaci trovanja se brzo razvijaju i manifestuju. Minimalna tokčina doza kuhinjske soli (natrijum hlorida – NaCl) iznosi 2,2 do 2,5 g/kg telesne težine svinje. Toksična doza prvenstveno zavisi od  telesne mase i starosti svinja kao i od količine unite vode u organizam.

      Do prekomeranog unos kuhinjske soli (natrijum hlorida) kod svinja može doći zbog neodgovarajuće hrane koja je previse slana ili ima dodatke soli ili usled slučajne konzumacije soli.

      Slučajna konzumacija soli nastupa kada svinje imaju pristup soli iz drugih izvora, kao što su soli za posipanje ili soli koje se koriste u drugim prehrambenim proizvodima. U smešama za ishranu svinja uobičajena količina kuhinjske soli je od 0,5 do 1% i zbog toga je životinjama neophodno obezbediti dovoljnu količinu sveže vode na raspolaganju. Ishrana surutkom, salamurom ili rasolom koji sadrže znatno veći procenat NaCl-a takođe može uzrokovati trovanje.

      Simptomi trovanja kuhinjskom solju kod svinja mogu biti raznoliki:

      • Izražena žeđ i učestalo pijenje vode usled dehidracije izazvane visokim nivoom soli;
      • Veći broj mokrenja jer telo pokušava da se osloboditi viška natrijuma;
      • Vrtoglavica i letargija koje se manifestuju umornim i slabim izgledom prasadi koja se zanose dok hodaju jer imaju problem sa koordinacijom;
      • Povraćanje usled toksičnog nivoa soli u organizmu;
      • Proliv usled problema sa varenjem ili pak “zatvor” sa tvrdim fecesom;
      • Odbijanje jela;
      • Obilno lučenje pljuvačke;
      • Crvenilo kože, svrab;
      • Proširene zenice;
      • Usporen rad srca;
      • Agresivnost;
      • Oticanje različitiih delova tela zbog nakupljanja tečnosti;
      • Postepena pojava povišene telesne temperature u dužem vremenskom period
      • Poremećaj vida, besciljno kretanje, epileptični napadi i dr.

      Ako se sumnja na trovanje solju kod svinja, važno je brzo odreagovati jer u suprotnom može doći do letalnog ishoda (smrti) životinje, koja nastupa najkasnije u roku od tri dana.

      Toksini efekat se zasniva na povećanju osmotskog pritiska krvi, posebno u mozgu. Natrijum toksično deluje jer remeti glikolizu u nervnim ćelijama tj. sistema ATP-ADP-AMP. U zavisnosti od uočenih simptoma klinička slika može biti perakutna, akutna i hrončina.

      Način lečenja svinja se sastoji iz sledećih koraka:

      1. Odstraniti izvor soli: svinjama prekiniti pristup soli ili hrane koja je previše slana.
      2. Obezbediti svežu vodu: svinjama postepeno davati ograničene količine sveže, čiste vode da bi se postepeno ispirao natrijuma iz tela – nagla rehidratacija može izazvati letalni ishod
      3. Pozvati veterinara: Hitna veterinarska pomoć je neophodna. U zavisnosti od kliničke slike veterinar će propisati potrebnu terapiju ili propisati intravenoznu tečnost (tečnost za rehidraciju) kako bi se pomoglo u obnavljanju ravnoteže elektrolita i tečnosti u telu.
      4. Pratiti stanje prasadi

      U ishrani svinja i u cilju smanjenja rizika od trovanja kuhinjskom solju nephodno je preuzeti preventivne mere koje se sastoje iz kontrole hraniva, ograničavanja pristupa izvorima soli,  i obezbeđenju stalnog pristupa svežoj vodi. Hrana za ishranu svinja, naročito prasadi, treba da bude pravilno izbalansirana i bez viška soli.

      Pravilnim nadzorom i preduzimanjem odgovarajućih mera može se značajno smanjiti rizik od trovanja solju i osigurati dobro zdravlje svinja i prasadi.

       
      <p style=”text-align: right;”>savetodavac za stočarstvo</p>
      <p style=”text-align: right;”>mr Violeta Petrović-Luković</p>

    Gledanje 1 članka (od 1 ukupno)
    • Morate biti prijavljeni da biste odgovorili u ovoj temi.