Anthonomus pyri – Kruškin cvetojed

Gledanje 1 članka (od 1 ukupno)
  • Autor
    Članci
  • #592427
    Anđela Protić
    Učesnik

      Крушкин цветојед уз крушкину буву спада у најзначајније штеточине крушке. При јачем нападу, уколико се не одреагује на време (септембар-октобар) може да уништи и до 70% цветова крушке. Уништава цео пупољак са тучком и прашницима због чега не долази до његовог отварања и развоја у пролеће. Ова врста рилаша распрострањена је  свуда где се гаји крушка. Крушка је једини домаћин овој штеточини.

      Одрастао инсект је рилаш дуг око 5-7 mm, смеђе боје, са светлом пругом преко тела. На врху тела налази се рилица помоћу које полажу јаја у пупољак и то обично у јесен.

      Крушкин цветојед има једну генерацију годишње, презимљава у стадијуму јајета или  тек испиљене ларве у пупољцима крушке. Одрасли инсекти почињу са појавом од средине маја па до средине јуна месеца. Прогризају округли отвор на пупољку напуштају га и после краће допунске  исхране повлаче се на скровита места на летну дијапаузу до јесени.

      Након летње дијапаузе,  одрасле јединке јављају се у јесен, обично у другој половини септембра  до половине октобра. По појави одрасли инсекти се допунски хране, а затим долази до парења и полагања јаја. Јаја полажу у цветне пупољке тако што избуше отвор на горњем делу пупољка и у основи положе јаје. По правилу, у једном пупољку бива положено само по једно јаје. Из положених јаја пиле се ларве које се хране ткивом цветног пупољка. На тај начин могу да униште цео пупољак који би развићем дао  читаву цваст. Током јесени пили се мањи број  ларви, а масовно пиљење ларви је у фебруару месецу. У априлу или почетком маја у пупољку ларве прелазе у стадијум лутке, а потом у имаго. Оптимално време за појаву одраслих инсеката је од средине маја па до средине јуна.

      Први симптом да је крушку напала ова штеточина примећују се у јесен као мали  отвори на пупољцима, места полагања јаја, а у пролеће цветни пупољци се не отварају  и полако суше.

      Крушкин цветојед не прави велику штету као одрастао инсекат, већ то чине ларве. У  добро негованим засадима крушке, појава ове штеточине  је ретка.   Уколико се појави, и ако је констатована штетност у предходној години, сузбијање крушкиног цветоједа врши се у јесен када инсекти долазе на стабла и пре него почну полагање јаја. С обзиром да крушкин цветојед има једну генерацију годишње довољно је једно третирање за његово сузбијање инсектицидом из групе пиретроида (a.m. alfa-cipermetrin, a.m.cipermetrin, a.m.bifentrin, a.m.deltametrin i drugo).

       

      Aнђела Протић, дипл. инг.

      ПССС ЧАЧАК

       

    Gledanje 1 članka (od 1 ukupno)
    • Morate biti prijavljeni da biste odgovorili u ovoj temi.