- This topic has 0 odgovora, 1 glas, and was last updated 3 meseci, 1 nedelja ranije by Rosić Boban.
-
AutorČlanci
-
15.08.2024 u 08:13 #590734Rosić BobanUčesnik
Кукуруз је најчешћа крмна култура код нас са различитим могућностима коришћења. Највише се гаји у циљу производње концентроване сточне хране али се доста користи и за силирање а мање као зелена сточна храна.
Силирана цела биљка кукуруза је највише спремана и коришћена врста силаже. Томе су у великој мери допринеле особине као што су највећа заступљеност код нас, високи приноси и добра хранљива вредност. Карактеристика кукурузне биљке је да садржи довољну количину растворљивих угљених хидрата, који омогућавају успешно силирање без додатака.
Најповољнији моменат за силирање целе биљке кукуруза је фаза воштаног зрења. Тада је завршено наливање зрна и прикупљена максимална количина хранљивих материја у клипу. Посебно значајна одлика целе биљке кукуруза је да зрењем поред количине сирове целулозе, повећава и садржај скроба, што је резултат пораста учешћа клипа у целој маси. Оптимални садржај суве материје целе биљке кукуруза треба да буде од 35% до 40%. Уситњена маса са високим процентом суве материје се знатно теже сабија, те су чешћи проблеми појаве плесни и претераног загревања силаже.
То је карактеристика ове године, пошто смо имали веома дуг период високих температура без падавина. Маса кукуруза је са већим садржајем суве материје и са смањеним уделом клипа у укупној маси. Има и парцела на којима није дошло до опрашивања и пректично и нема клипа. У овим условима целу биљку кукуруза пре силирања добро исецкати, при томе величина одреска треба да буде до 3 cm. Након ситњења маса се одвози до припремљеног објекта за силирање где се маса истоварује, распоређује и почиње са сабијањем. Посебну пажњу обратити на сабијање јер се маса која је зрелија због суше, теже сабија. Због тога се може и квасити маса како би се лакше сабила. Код квашења водити рачуна о количини воде и пратити влажност точкова кији газе масу. Сабијање се врши унапред припремљеним и оптерећеним трактором све до врха сило-објекта. Једно треба имати на уму да се са сабијањем никад неможе претерати јер што је боље сабијање то је квалитетнија силажа.
По завршетку сабијања силираног материјала потребно је да се силажа покрије фолијама у циљу спречавања накнадног уласка кисеоника. након простирања фолије неопходно је да се она оптерети и за ту сврху могусер користити тракторске гуме, вреће са песком, сам песак или земља.
дипл.инж Бобан Росић
ПССС Крушевац
саветодавац за сточарство
-
AutorČlanci
- Morate biti prijavljeni da biste odgovorili u ovoj temi.