Trulež korena vinove loze– Armillaria mellea

Gledanje 1 članka (od 1 ukupno)
  • Autor
    Članci
  • #573890
    Šućević Svetlana
    Učesnik

      Trulež korena je ozbiljna bolest vinove loze koja može prouzrokovati značajne štete biljkama i smanjiti njihovu vitalnost. Ova bolest, poznata i kao trulež korenovog sistema, utiče na sposobnost vinove loze da efikasno crpi hranljive materije iz zemlje.
      Trulež korena vinove loze može biti izazvana različitim patogenima, uključujući gljivice, bakterije i nematode. Gljiva opstaje u zemljii i biljnim ostacima, odakle prelazi najpre na koren, a zatim se širi ka nadzemnom delu biljke, ne zahvatajući pri tome drvenasti deo. Ovi mikroorganizmi obično napadaju korenov sistem biljke kroz oštećenja na korenima, kao što su povrede od mehaničkih udara, insekata ili nepravilne obrade zemljišta. Nepovoljni uslovi, poput preteranog  zalivanja, loše drenaže ili kiselog zemljišta, takođe mogu povećati rizik od razvoja truleži korena.
      Simptomi ove bolesti  mogu se primetiti na samom korenu i nadzemnim delovima vinove loze. Oboleli korenovi obično imaju tamnu boju i mogu biti mekani i truli na dodir. Biljke koje su zaražene prouzrokovačem truleži korena često pokazuju slab usporen rast, zakržljavanje, žućenje, slabljenje i rano opadanje lišća, sušenje pojedinih grana. U težim slučajevima, može dovesti do postepenog propadanja cele biljke. Kao posledica sušenja korena biljka postaje nestabilna, klati se i lako izvaljuje.Mere u cilju prevencija ove bolesti vinove loze su : Odabir otporne sorte vinove loze;  Održavanje dobre ventilacije; Održavanje zdrave lisne mase; Redovan  pregled biljke i uklanjanje oštećenih ili zaraženih delove lišća; Pravilan raspored sadnje (tj. prilikom sadnje, treba ostaviti  dovoljan prostor između biljaka kako bi se obezbedila dobra  cirkulacija  vazduha i sprečila prekomerna vlažnost); Treba obezbediti pravilno navodnjavanje tj. izbegavati prekomerno zalivanje, jer višak vlage može stvoriti povoljne uslove za razvoj gljivica. Budući da se gljiva održava u zemljištu i zaraženim biljnim ostacima, najefikasnijom merom se smatra izbegavanje podizanje zasada na krčevinama voća, vinove loze i šumskih vrsta. Čokote koji su zahvaćeni patogenom potrebno je izvaditi sa što većim podzemnim delom kako bi se smanjila mogućnost prelaska gljive na koren okolnih nezaraženih biljaka.

      PSSS Novi Pazar

      savetodavac S.Šućević

       

    Gledanje 1 članka (od 1 ukupno)
    • Morate biti prijavljeni da biste odgovorili u ovoj temi.