- This topic has 0 odgovora, 1 glas, and was last updated 1 godina, 2 meseci ranije by Valentina Kovačević.
-
AutorČlanci
-
29.09.2023 u 21:52 #573627Valentina KovačevićUčesnik
Crvena detelina je veoma značajna krmna biljka za kabastu stočnu hranu. Daje velike prinose suvog sena, koristi se za zelenu ishranu kao i za silažu. Seno sadrži 17 do 18 % sirovih proteina, kao i velike količine raznih vitamina, karotina i mineralnih materija.
Crvena detelina uspeva i na kiselim zemljištima loše strukture, kako u nizijama tako i u brdsko-planinskim područjima. Zahteva dosta vode, pa prinosi deteline zavise od količine padavina ukoliko nema mogućnosti za navodnjavanje.
Može dostići visinu od 70 – 80 cm, koren je razgranat i može dostići dubinu do dva i po metra. Koren je na površini zadebljao, na njemu se formira glavica odakle izbijaju stabla čiji broj zavisi od gustine sadnje. Na žilama i žilicama u površinskom delu korena nalaze se bakterijske kvržice koje skupljaju N iz vazduha.
Gaji se kao čist usev ali se koristi i u smešama za zasejane travnjake. Zemljištu poboljšava strukturu, i suzbija korove koji se pojavljuju tokom dve godine.
Dobri su joj predusevi strnine i okopavine, a detelina je dobar predusev za mnoge biljne kulture. Traje tri godine a na istu površinu može se gajiti posle tri do četiri godine.
Đubrenje je obavezno pošto se gaji na siromašnim zemljištima potrebno je u osnovnoj obradi zaorati zgoreli stajnjak. Od ukupne količine mineralnog đubriva 2/3 treba dodati u osnovnoj obradi a 1/3 se unosi u predsetvenoj pripremi. U drugoj i trećoj godinin treba đubriti detelinu u jesen sa fosfornim i kalijumovim đubrivom, a u proleće azotnim đubrivima.
Setva se može obaviti u proleće i krajem avgusta ili početkom septembra kako bi biljke imale dovoljno vremena da se pripreme za zimu. Može se gajiti kao čist usev ili u smeši sa drugim biljkama. Ako se seje sejalicama potrebno je 12-15 kg/ha semena.
Crvena detelina u prvoj godini daje dva otkosa ako je setva bila u proleće, u drugoj i trećoj daje po tri otkosa a u povoljnim uslovima kada ima dovoljno vlage i četiri otkosa. Prinos sena u prvoj godini je oko 6 t/ha, u drugoj 10-12 t/ha. Dok je prinos sena u trećoj godini nešto manji ili isti kao u drugoj godini. Najveći prinos se dobija u prvom otkosu.
-
AutorČlanci
- Morate biti prijavljeni da biste odgovorili u ovoj temi.