Nega zasada jagode posle berbe

Gledanje 1 članka (od 1 ukupno)
  • Autor
    Članci
  • #573494
    Timotić Milivoj
    Učesnik

      Nega zasada jagode posle berbe podrazumeva uklanjanje starog lišća I zakidanje stolona kojima se pospešuje vitalnost bokora . Ovim merama se utiče I na poboljšanje rodnosti I kvaliteta plodova u sledećoj godini.

      Lišće jagode prosečno živi 50 do 60 dana pri čemu postepeno smanjuje fotosintetsku aktivnost I postepeno se suši. Posle berbe na bokoru ostaje dosta starog, suvog , oštečenog I trulog lišča koga je korisno ukloniti. Uklanjanjem starog lišča se podstiče brži razvoj novog koje doprinosi boljem razvoju bokora , boljem prezimljavanju I većoj rodnosti u narednoj godini. Ukoliko je zasad mlad, bokor snažan a lisna masa bez simptoma bolesti , uklanjanje starog lišća nije potrebno.

      Uklanjanje starog lišća obavlja se ručno ( makazama, nođem, srpom ) , košenjem trimerima ili specijalnim mašinama konstruisanim za tu namenu. Ručno uklanjanje je najkvalitetnije. Pri košenju sa trimerima treba voditi računa da se ne kosi suviše nisko da se ne bi oštetio centralni pupoljak glavnog bokora.

      Posle završene berbe jagode jako je intenzivan razvoj stolona I živića. Njihova produkcija zavisi od sorte, stanja I starosti zasada, zemljišta I navodnjavanja. Stoloni se razvijaju na račun majke biljke I pri tom slabe njen razvoj što se odražava na prinos I kvalitet plodova u narednoj godini.

      Njihov razvoj traje sve do oktobra meseca pa ih je potrebno uklanjati sukcesivno više puta kada dostignu dužinu 10-15 cm a pre intenzivnijeg obrazovanja živića.  Stoloni se mogu uklanjati ručno ( nožem ili makazama ) . Živići koji su se razvili na stolonima se mogu iskoristiti za eventualno popunjavanje praznih mesta u zasadu.

    Gledanje 1 članka (od 1 ukupno)
    • Morate biti prijavljeni da biste odgovorili u ovoj temi.