Sistem gajenja maline – vertikalni špalir uz žicu

Gledanje 1 članka (od 1 ukupno)
  • Autor
    Članci
  • #573394
    Ostojić Mirjana
    Učesnik

      Ovaj sistem gajenja se najlakše formira i održava, naslon mu je jednostavan, pogodan je za primenu mehanizacije pojedinih radnih procesa, omogućava dobro osunčavanje i provetravanje biljaka kao i visoke prinose i kvalitetne plodove.

      Izrada naslona za ovaj sistem gajenja je jedan od najvažnijih poslova. Naslon treba da je izdržljiv, da obezbeđuje uspravan položaj izdanaka opterećenih rodom i da bez većih popravki traje dok je i zasad u životu. Za sve to naslon treba napraviti od jakog drveta koje dugo traje (najčešće bagrem) i od žice koja ne rđa.

      Na kraju redova se stavljaju jaki i pravi direci koji će trpeti najveće opterećenje i zato je potrebno postaviti kosnike koji će sprečiti njihovo povijanje i krivljenje. Razmak između direka je 5 m. Debljina direka je od 8 do 10 cm. Minimalna dužina direka je 2.2 m (2,2-2,4 m), a nekih 2,5 m. U zemlju se pobija 50-70 cm, a 1,6-1,8 m čini nadzemni deo naslona. Pošto se gornji red žice postavlja na visinu 1.5 m bolje je da su direci nešto duži zbog njihovog učvršćivanja i dubljeg pobijanja svake godine.

      Postavljaju se dva reda žice. Prvi, gornji red postavlja se na visini 1.4-1,6 m (1.5 m). Za to se upotrebljava polučelična pocinkovana žica promera 2,8-3,2 mm. Donji red žice postavlja se na visini 0.80-0.90 m. Кoristi se žica od istog materijala koja može biti nešto tanja – 2,2 mm (2,0-2,5 mm).

      U intezivnim zasadima se postavljaju tri reda žice, što malo poskupljuje proizvodnju, ali olakšava berbu jačom stabilnošću živog zida maline.

      PSSS Kraljevo,
      Mirjana Ostojić, savetodavac za voćarstvo

    Gledanje 1 članka (od 1 ukupno)
    • Morate biti prijavljeni da biste odgovorili u ovoj temi.