- This topic has 0 odgovora, 1 glas, and was last updated 2 godine ranije by Gošić Slobodan.
-
AutorČlanci
-
29.12.2022 u 17:35 #524883Gošić SlobodanUčesnik
По завршетку бербе у воћњацима је потребно стабла припремити за што боље презимљавање и улазак у фазу мировања.Потребно је урадити мере које ће допринети смањењу инфекционог материјала и потенцијала заражвања воћних стабала у наредној години.
ХИГЈЕНСКИМ МЕРАМА У ЈЕСЕН У ВОЋЊАКУ УКЛАЊАМО ИЗВОРЕ ЗАРАЗЕ ЗА НАРЕДНУ ВЕГЕТАЦИЈУ!!!
Овим мерама редукујемо многе патогене и штеточине који презимљавају у крошњи воћака, скривени у пукотинама коре, пупољцима, ракранама, трулим плодовима и другим скривеним местима. ЈЕСЕЊИ РАДОВИ У ВОЋЊАЦИМА који ће обезбедити бољи здравствени статус воћака у наредној години: 1.Сакупљање опалог лишћа,мумифицираних и смежураних плодова са стабала, сакупљање опалих плодова, сакупљање поломљених, сасушених и старих грана и гранчица 2. Прегледати сва стабла у воћњаку и уклонити заражене гране. Резидба заражених грана треба да буде до здравог ткива да би се спречила инфекција кроз резове који се праве. Ране од резидбе премазати калемарским воском. АЛАТ ОБАВЕЗНО ДЕЗИНФИКОВАТИ ПРИ СВАКОМ РЕЗУ (може се користити алкохол). Све што је сакупљено у воћњаку неопходно је изнети из воћњака и уништити спаљивањем. 3.Стругањем коре стабала уклонити маховину, лишајеве као и легла гусеница које су на стаблу нашле зимска склоништа. 4.ХЕМИЈСКЕ МЕРЕ У ЈЕСЕН Од хемијских мера, у јесењем пеиоду препоручује се тзв. плаво прскање бакарним препаратима. Ова хемијска мера спада у групу обавезних мера у овом периоду. 5.КРЕЧЕЊЕ СТАБЛА ВОЋАКА У засадима воћа (нарочито коштичавог) може се применити фитосантарна мера кречење стабала које поред превентивног деловања од бактеријских инфекција одлаже рано кретање сокова у пролеће уколико имамо високе температуре, спречава измрзавање, а такође уколико имамо ниске температуре кречење спречава уздужно пуцање коре. Ова мера се изводи током октобра и новембра, а може и у јануару ако временски улови дозвољавају..Кречење се ради по сувом и сунчаном времену, а температура треба да се креће од 4 до 6 степени. Кречење стабала би требало радити до висине рамених грана. 6.ЂУБРЕЊЕ ВОЋЊАКА У ЈЕСЕН У циљу одржавања плодности земљишта, отпорности биљака током зиме, бољег плодоношења у наредној вегетацији у овој фази потребна је мера ђубрења воћњака. Ђубрење воћњака базирати на препорукама након агрохемијске анализе земљишта.
7.ГЛОДАРИ- ОПАСНЕ ШТЕТОЧИНЕ У ВОЋЊАЦИМА Глодари су група штеточина која радо насељава воћњаке од јесени до пролећа и могу нанети озбиљне штете нарочито младим засадима. Оштећена стабла заостају у порасту, осетљивија су на мразеве, а могу и да се осуше и пропадну. Стога је неопходно млада стабла заштитити мрежицама и редовно обилазити воћњак и сагледавати стање са овим штеточинама.
дипл.инг Слободан Гошић -
AutorČlanci
- Morate biti prijavljeni da biste odgovorili u ovoj temi.