Bolesti jabuke i kruške u skladištu

Gledanje 1 članka (od 1 ukupno)
  • Autor
    Članci
  • #524879
    Milenković Marija
    Učesnik

      Karakteristični simptomi na plodovima ispoljavaju se u vidu pojave plesni ili truleži, zaraženo tkivo postaje mekano na dodir, smeđe je do crne boje, plodovi gube tržišnu vrednost i praktično postaju neupotrebljivi. Nakon berbe, plodovi, skoro svih voćnih vrsta, su podložni napadu bolesti. Iako su u skladištima kontrolisani uslovi, dolazi do propadanja plodova usled pojave određenih bolesti. Jabuka i kruška najčešće se čuvaju u kontrolisanoj atmosferi i ta tehnologija skladištenja ne sprečava propadanje plodova ako oni na sebi nose latentni inokulum patogena koji je prenesen iz voćnjaka.

      Bolesti koje se razvijaju i nakon berbe i kod jabuke i kod kruške su Monilinia fructigena, Glomerella cingulata, Penicillium expansum, Botrytis cinerea i Colleteotrichum spp,Scald,Staklavost,Gorke pege. Ono što je zajedničko ovim bolestima je da mogu značajno da umanje kvalitet ploda i utiču na pojavu truleži i propadanja plodova. Karakteristični simptomi na plodovima ispoljavaju se u vidu pojave plesni ili truleži, zaraženo tkivo postaje mekano na dodir, smeđe je do crne boje, plodovi gube tržišnu vrednost i praktično postaju neupotrebljivi.
      Tretiranje kalcijumom pre skladištenja često je neophodno da se plodovi tretiraju da bi se izbegli mogući rizici od pojave fizioloških promena na plodovima i pojave oboljenja u toku čuvanja. U nedostatku kalcijuma plodovi brzo propadaju čak i kada su zadovoljeni svi uslovi u skladištu. Tretiranje kalcijumom vrši se zbog sprečavanja pojave gorkih pega i drugih fizioloških promena na plodovima. Za tu namenu koriste se različita jedinjenja kalcijuma.
      Oprezno sa primenom fungicida
      Primena fungicida za ovu namenu je jako stroga, zbog mogućnosti ostataka rezidua pesticida. Za suzbijanje prouzrokovača skladišnih bolesti primenjuju se fungicidi pred berbu sa što kraćom karencom.
      Primenom fungicida može se značajno smanjiti gubitak propadanja plodova u skladištima i produžiti vreme skladištenja. Zaštita bi trebala biti sprovedena preventivno poslednji mesec dana pre berbe, npr. primena preparata na bazi aktivne materije fludioksonil, preventivni fungicid sa kontaktnim delovanjem koji suzbija prouzrokovače bolesti Colletotrichum spp., Penicillium spp., i Botrytis spp.

    Gledanje 1 članka (od 1 ukupno)
    • Morate biti prijavljeni da biste odgovorili u ovoj temi.