- This topic has 0 odgovora, 1 glas, and was last updated 2 godine, 2 meseci ranije by Vujinović Snježana.
-
AutorČlanci
-
25.10.2022 u 17:36 #523858Vujinović SnježanaUčesnik
Prilikom obrade zemlјišta, veoma je važno da se obrada obavlјa pri optimalnom stanju vlažnosti. Oranjem suvog zemlјišta stvaraju se velike grudve, površina zemlјišta postaje neravna, što dovodi do neravnomernog sušenja i nekvalitetne predsetvene pripreme u proleće. Oranjem suviše vlažnog zemlјišta plastica se kaiša i na teškim tipovima zemlјištima kvari se njegova struktura. Optimalno vreme je kada je zemlјište umerene vlažnosti. Na terenu se sadržaj vlage može orijentaciono odrediti na sledeći način:
– zemlјište je suvo – ukoliko prilikom uzimanja zemlјe u ruku, ne može da se formira grudva jer se zemlјa osipa
– zemlјište je vlažno – ukoliko se prilikom uzimanja zemlјe u ruku, zemlјa se lepi u ruci
– zemlјište je umerene vlažnosti i optimalno za oranje – može da se od zemlјe forimira grudva u ruci koja se pri padu raspadne pri udaru o tlo
Oranje se, ukoliko je moguće, obavlјa odmah posle završetka jesenje berbe. Preporuka je da svaki dan ili period lepog vremena treba da se iskoristi za oranje. Moguće je i oranje po snegu ukoliko je visina snežnog pokrivač nekoliko centimetara i ako zemlјište nije izmrzlo dublјe od 5-6 centimetara.
Prednosti zimskog oranja su višestruke, pre svega, odnose se na stvaranje bolјe strukture zemlјišta usled dejstva niskih temperatura. U zemlјištu se akumulira veća količina zemlјišne vlage, a ona je jedan od glavnih uslova što na zasejanim parcelama, gde je obavlјeno jesenje-zimsko oranje, imamo bolјu mineralizaciju žetvenih ostataka, što utiče na bolјe biološke osobine zemlјišta. Takođe, prilikom oranja smanjujemo zakorovlјenost, jer na površinu izbacujemo korenove korovskih bilјaka koji će usled niskih temperatura izmrznuti. Oranjem, zemlјište obezbeđujemo vazduhom, što omogućava bolјe delovanje mikroorganizama zemlјišta i bolјu razgradnju zaoranih organskih ostataka preduseva. To je posebno važno u intenzivnoj proizvodnji gde se smenjuje više kultura u toku godine. Važno je da u pravo vreme obavimo ovu agrotehničku meru jer tako stvaramo uslove da u proleće predsetvenu pripremu zemlјišta obavimo lakše, ranije i kvalitenije, a samim time i setvu ili sadnju u optimalnom roku. Duboko zimsko oranje treba odraditi na dubini oko 30 cm, u zavisnosti od vrste zemlјišta, gde oranični sloj treba prvrnuti i izložiti uticaju vlage, vazduha i mraza. Dubokim oranjem se vlaga u toku zimskog perioda nagomilava u zemlјištu i s proleća se brzo prosuši, tako da se na vreme mogu obaviti pripreme za proizvodnju ranog proleća ili setvu jarih kultura.
Zimsko oranje je najbolјi regulator zemlјišne vlage jer se na njivama stvara površinski sloj razoranog zemlјišta koji je šuplјikav i porozan i na taj način voda koja dolazi do njega padavinama lakše se upija i akumulira u dublјim slojevima zemlјišta. Posle osnovne obrade zemlјišta oranjem neophodno je uraditi i zatvaranje zimske braze na dubinu tri do pet centimetara, najbolјe bi bilo drlјačama. Cilј zataranje zimske brazde je da se zemlјište zatvori i poravna kako bi se omogućila veća akumulacija vlage u zemlјištu koja će imati veliku ulogu za razvoj mladih bilјaka u proleće. S obzirom da su vremenske prilike veoma nestabilne i nepredvidive, neophodno je u jesenje zimskom periodu sačuvati što više vlage u zemlјišu koja će biti potrebna za narednu vegetaciju. Na taj način omogućava se kvalitetno izvođenje setve jarih kultura, njihovo ujednačeno klijanje i nicanje, što pored drugih agrotehničkih mera u velikoj meri utiče na postizanje visokih prinosa.Snježana Vujinović, dipl.inž.
-
AutorČlanci
- Morate biti prijavljeni da biste odgovorili u ovoj temi.