- This topic has 0 odgovora, 1 glas, and was last updated 2 godine, 3 meseci ranije by Nikolić Biljana.
-
AutorČlanci
-
05.10.2022 u 13:49 #523707Nikolić BiljanaUčesnik
Kruška se može đubriti na različite načine. Preporučuju se oni koji imaju najveću efikasnost.
Način đubrenja, odnosno postupak kojim se potrebni mineralni elementi stavljaju kruškama na raspolaganje, zavisiće od vrste đubriva (organska ili mineralna, čvrsta ili tečna, rastvorljiva ili nerastvorljiva, prosta, složena ili mešovita), zatim od osobine zemljišta i njegove površine (ledina ili ugar), od osobenosti korena u zavisnosti od uzrasta kruške, klimatskih uslova, ciljeva koji se žele postići itd.
U tom pogledu naročito jak uticaj imaju nejednaka pokretljivost pojedinih elemenata u zemljištu i dubina korenovog sistema kruške, koji pri tom zahvata i veliku širinu. Kretanje pojedinih elemenata vrlo je nejednako i zavisi od niza činilaca kao što su priroda đubriva i osobenosti elemenata, fizičke osobine zemljišta itd. Utvrđeno je da su azotna đubriva, a od njih naročito nitratna, veoma pokretljiva i podložna ispiranju, dok se kalijumova i fosforna odlikuju teškom pokretljivošću, jer se fosfor i kalijum obično fiksiraju u sloju u koji se unesu.
Način aplikacije đubriva u velikoj meri zavise od ciljeva koji se žele postići:
-đubrenje prilikom sadnje kruške,
-đubrenje kruške u rasadnicima,
-đubrenje kruške u rodu,
-đubrenje kruške radi regeneracije i
-đubrenje kruške u selekcione svrhe.
Primenjuju se i odgovarajući načini unošenja đubriva u zemljište: duboko zaoravanje pre podizanja krušika, a prilikom sađenja kruške iznad i ispod žila, zatrpavanje đubriva oko mladih voćkica, stavljanje đubriva u rupe i kružne kanale (ispod voćaka), stavljanje đubriva u brazdice između redova kruške, rasturanje đubriva mašinama rasipačima u pantljike i zaoravanje, rasturanje đubriva po celoj površini i zaoravanje.
Tečna đubriva se mogu davati na sledeće načine:
-razlivanjem po površini zemljišta ili sipanjem u rupe i brazdice oko voćke,
-pomoću raznih ubrizgača i sondi pod pritiskom,
-stavljanjem đubriva u vodu za navodnjavanje,
-ubrizgavanjem rastvora pod koru, odnosno u tkivo najmlađeg drveta i
-prskanjem lišća voćaka.
Ishrana kruške preko lista se koristi u slučajevima kad voćke pokazuju simptome nedostataka nekih elemenata. Primena folijarne ishrane, kombinovana sa tretiranjem protiv bolesti i štetočina, može lako i brzo da otkloni posledice zbog nedostatka ovih elemenata.
Zemljištu najčešće nedostaju bor i gvožđe, čiji se simptomi nedostatka brzo uočavaju. Ti simptomi mogu da se pojave tokom cele vegetacije. Zajedno sa tretiranjem zaštitnim sredstvima može se kombinovati i tretiranje za folijarnu ishranu.
Voćke se obezbeđuju mikroelementima preparatima u prahu, kristalu ili tabletama. Količina preparata i način upotrebe dati su u upustvu koje se dobija uz preparat.
Korišćena literatura Kruška-Dr Evica Mratinović
PSSS Smederevo
Biljana Nikolić -
AutorČlanci
- Morate biti prijavljeni da biste odgovorili u ovoj temi.