- This topic has 0 odgovora, 1 glas, and was last updated 2 godine, 3 meseci ranije by Konstantinović Nemanja.
-
AutorČlanci
-
30.09.2022 u 22:10 #523623Konstantinović NemanjaUčesnik
Pokrovni usevi suzbijaju korove, utiču na smanjenje oštećenja od bolesti, insekata i nematoda, a mehanizmi njihovog delovanja su mnogobrojni.Kako u organskoj poljoprivrednoj proizvodnji nije dozvoljena upotreba sintetičkih pesticida, pokrovni usevi mogu u određenoj meri uticatina manju pojavu korova i štetnih organizma.Kada su u pitanju korovi, pokrovni udevi deluju fizički i alelopatski.Fizičko delovanje odnosi se na konkurenske odnose koji se manifestuju u zasenjivanju, usled čega se menja frekvenvija svetla u usevu pa seme korova ne može da klija i niče, ili u mehaničkom gušenju korova od strane useva velike pokrovnosti, kao što su usevi pravih žita, heljde i kupusnjača.Pokrovni usevi deluju alelopatski izlučevinama korena koje mogu imati prirodno herbicidno delovanje na korove.Ovi prirodni procesi mogu negativno delovati i na glavni usev, što se prevazilazi pravovremenim uništavanjem pokrovnog useva i pravilnom ishranom glavnog useva.
Uvođenjem biološki aktivnih biljaka – „biljaka prijatelja“ , može se uspešno vršiti biokontrola u sistemima organske biljne proizvodnje.Repelentnim delovanjem ove biljke mogu odbijati štetne insekte (buvač i hajdučka trava), dok atraktantnim delovanjem mogu privlačiti korisne predatore i parazitoide (morač. Kim, mirođija, nana, heljda), smanjujuči na taj način brojnost štetnih insekta ispod praga štetnosti.
Pokrovni usevi mogu stvoriti nepovoljno okruženje za pojavu bolesti, a takođe zasnovani slačicom ili facelijom, mogu da proizvode jedinjenja koja smanjuju brojnost populacija štetnih nematoda. -
AutorČlanci
- Morate biti prijavljeni da biste odgovorili u ovoj temi.