- This topic has 0 odgovora, 1 glas, and was last updated 2 godine, 2 meseci ranije by Jerinić Svetlana.
-
AutorČlanci
-
30.09.2022 u 22:03 #523621Jerinić SvetlanaUčesnik
Zakišeljavanje zemljišta je kompleksni pedogenetski proces do kojeg dolazi u manjem ili većem obimu na području cele pedosfere. Procesi koji dovode do zakišeljavanja tla mogu se podeliti na prirodne i antropogene.
Poreklo prirodne kiselosti zemljišta može se podeliti na geološko i pedogenetsko. Kiselost geološkog porekla rezultat je razvoja zemljišta na kiselim matičnim supstratima, dok je kiselost pedogenetskog porekla rezultat razvoja zemljišta na neutralnim i baznim matičnim supstratima.
U okviru zakišeljavanja zemljišta javlja se više prirodnih procesa koji se mogu izdvojiti kao dekarbonizacija, debazifikacija i acidifikacija.
Pod dekarbonizacijom podrazumeva se ispiranje i premeštanje kalcijum-karbonata u dublje slojeve. Naime, usled reakcije kalcijum-karbonata i ugljene kiseline stvara se lakorastvorljivi kalcijum-hidrogenkarbonat koji se premešta descendentnim tokovima.
Debazifikacija je proces pod kojim se podrazumeva ispiranje baznih katjona, i to Ca, Mg, K i dr. Zakišeljavanje ili acidifikacija podrazumeva proces supstitucije H+ jona sa istisnutima bazama iz adsorptivnog kompleksa zemljišta.
Najznačajniji izvor antropogenog zakišeljavanja je intenzivno đubrenje organskim i mineralnim đubrivima.
Stevanovć i sar. (2000) su ustanovili da je višegodišnja primena NPK đubriva na zemljištu tipa pseudoglej dovela do povećanja aktivne (sa 5,30 na 5,03 pH jedinica) i razmenljive kiselosti (sa 4,70 na 4,32 pH jedinica), kao i do povećanja sadržaja mobilnog Al, dok se sadržaj baza u adsorptivnom kompleksu zemljišta smanjio.
Upotreba fiziološki kiselih đubriva takođe dovodi do zakišeljavanja zemljišta. Vajberger (1986), cit. Blagojević ( ) navodi podatak da 100 kg KAN-a oslobađa toliko kiseline u zemljištu da je za njegovu neutralizaciju potrebno 26,8 kg CaCO3, dok je za UREu potrebno 82 kg.
I neka organska đubriva ako se učestalo primenjuju na istim parcelama, (naročito osoka) mogu dovesti do zakišeljavanja zemljišta.
Biološka aktivnost u tlu takođe može uticati na stvaranje slobodnih kiselina koje uslovljavaju promene pH vrednosti.
Zakišeljavanje zemljišta mogu uzrokovati i kisele kiše (pH < 5,6), naročito u blizini velikih industrijskih centara. U Srbiji najniže izmerene vrednosti padavina su u oklini Bora ( pH 2-3). -
AutorČlanci
- Morate biti prijavljeni da biste odgovorili u ovoj temi.