- This topic has 0 odgovora, 1 glas, and was last updated 2 godine, 2 meseci ranije by Vuksanović Ljiljana.
-
AutorČlanci
-
27.09.2022 u 19:09 #523459Vuksanović LjiljanaUčesnik
Staništa mnogih korisnih insekata i drugih životinja odavno su narušena, a samim tim i prirodna otpornost biljaka. Najviše degradirana staništa su ona gde bi prirodna ravnoteža bila najpotrebnija -oranice i bašte. Na ta mesta treba privući što veći broj korisnih insekata koji će doprineti prirodnom smanjivanju broja štetočina.
Utvrđeno je da biljke koje rastu uz puteve i spadaju u drumski korov okupljaju veliki broj korisnih insekata oko svojih manje izraženih cvetova. Osolike muve se zadržavaju na biljkama iz grupe glavočika, dok larve ove muve spadaju među najefikasnije istrebljivače lisnih vaši. Cvetovi sa dubljim čašicama privlače obične i grabljive ose.
Baštu treba okružiti sa što više biljnih, cvetnih , ukrasnih, lekovitih i korisnih biljaka kako bi korisni insekti i druge životinje mogle da se nastane. Utvrđeno je da zujanje pčela, bumbara i drugih insekata koji posećuju cvetne glavice posađene između povrća stimuliše biljke da rastu bolje i daju veći prinos.
Korisni insekti su prirodni neprijatelji baštenskim neprijateljima, a kako su svi u lancu ishrane povezani, zaprašivanje i uništavanje lisnih vaši dovodi do velikog poremećaja u populaciji bubamara, cvetnih muva…. Uništavanjem prve generacije bubamara dovodi do smanjenja njihovog broja u narednoj godini, pa onda do porasta broja lisnih vaši i tako u krug. Bubamare su tvrdokrilci koji ima veliki značaj u organskoj bašti jer se hrane lisnim i štitastim vašima, larvama, gusenicama. Osolike ili cvetne muve su oprašivači mnogih biljnih vrsta, zatim larve zlatooke liske love po lišću razne gusenice, lisne i štitaste vaši, u baštama su takođe korisni paukovi i bogomoljke. Pčele su itekako dobrodošle u bašti jer mogu svojim marljivim radom da povećaju prinos povrća nekoliko puta.
A biljke koje privlače korisne insekte su : celer, kamilica, maslačak, mirođija, nana, neven, bršljan, kim, slačica, soja, kopriva, kadifica, suncokret, lavanda, korijander, morač…Sem ovih cvetnih vrsta i sve ostale cvetne vrste su dobrodošle u organskoj bašti.
Cveće saditi između povrća i uz ivice bašte jer će svojim mirisima i jarkim bojama privući mnoge korisne insekte.
Šta možemo da učinimo za korisne insekte – ne uništavati jaja i larve, zimi im ostaviti zaklone, lišće, kamenje, koru drveta..
Izvor:Organska bašta Ljiljana Vuksanović -
AutorČlanci
- Morate biti prijavljeni da biste odgovorili u ovoj temi.