Mečja leska –Corylus Colurna .L

Gledanje 1 članka (od 1 ukupno)
  • Autor
    Članci
  • #523363
    Timotić Milivoj
    Učesnik

      Familija : Corylaceae
      Sininimi : Corylus Pontica
      Ostali narodni nazivi : mečja leska, medveđa leska , međetka, divlja leska, turska leska

      Rasprostranjena je u Srbiji, Rumuniji, Bugarskoj, Mađarskoj, Makedoniji I Maloj Aziji. U Srbiji se sreće na kamenitim I krečnjačkim terenima iznad 600 metara nadmorske visine koji su zaklonjeni od jakih vetrova. Dobro podnosi I zasenu. Ne podnosi zabarena zemljišta I dobro osunčane položaje. Takođe, u Srbiji se često može naći u parkovima I uličnim drvoredima.
      Korenov sistem je moćan sa skeletnim žilama koje prodiru vertikalno naniže. Dobro podnosi sušu.
      Stablo je bujno, visine 25-30 metara, do 1 metra u prečniku.
      Kora drveta je sivkasto-bela, plutasta, uzdužno ispucala.
      Mladi sejanci su dlakavi, žućkaste boje a sa starenjem dobijaju sivkasto belu boju. Pupoljci su krupni ( 6-8 mm dužine ).
      Lišće je jajasto-okruglastog oblika , tamno zelene boje uz dlakavo naličje.
      Cvetovi su jednopolni I jednodomni. Muški su skupljeni u cvast resu a ženski su grupisani u cvast glomerulu.
      Plod je lešnik -orašica, sazreva tokom septembra meseca. Plodovi su sakupljeni (3-8) zajedničkom osnovom u ježicu sa kojom u fazi zrenja zajedno otpadaju jer je plod obavijen lisnatim omotačem- kupulom koji steže plod. Deo plodova pojedinačno ispadne iz ježice. Plod je dužine 1-1,5 cm I obavijen vrlo čvrstim endokarpom koji se teško odvaja od jezgre. Varijeteti koji imaju sitnije plodove imaju tanji I mekši endokarp u odnosu na varijetete koji imaju krupnije plodove. Samim tim sitniji plodovi zbog tanjeg endokarpa imaju krači period stratifikovanja I bolju klijavost.
      Ova vrsta ima veliki značaj u vočarstvu jer se koristi kao podloga za kalemljenje sorti Corylus avellana. To je jedina podloga koja ne formira izdanke pa se sorte lešnika mogu gajiti kao stablašice (sa deblom). Sejanci nakon nicanja u prvoj godini najviše razvijaju korenov sistem I uz najbolje mere nege mogu dostići maksimalnu visinu od 30-40 cm . Intenzivan porast se odvija u drugoj vegetaciji tako da se kalemljenje retko može izvesti u prvoj vegetaciji.

    Gledanje 1 članka (od 1 ukupno)
    • Morate biti prijavljeni da biste odgovorili u ovoj temi.