- This topic has 0 odgovora, 1 glas, and was last updated 2 godine, 4 meseci ranije by Jerkić Suzana.
-
AutorČlanci
-
06.09.2022 u 14:03 #523145Jerkić SuzanaUčesnik
Vađenje, klasiranje, pakovanje i transport sadnica kajsije
Vađenje sadnica- Sadnice kajsije se mogu vaditi u periodu zimskog mirovanja, kada to vremenski uslovi dozvole. Najbolje je da se vađenje obavi odmah nakon opadanja lišća u novembru.Vađenje može početi kada otpadne dve trećine lišća, tako da se preostali deo lišća ukloni ručno ili hemijski. Listovi ne smeju da ostanu na sadnici nakon vađenja, jer bi usled transpiracije došlo do njihovog uvenuća i sušenja. Ukoliko ima potrebe za ranijom isporukom sadnica, onda se one mogu vaditi i u oktobru uz prethodno skidanje lišća ručno ili hemijskim putem (prskanje kalijum-jodidom). Sadnice kajsije se mogu vaditi ručno ili mehanizovano.U velikim rasadnicima sadnice se vade mehanizovano, pomoću specijalnog traktorskog pluga. On ima dodatak pomoću koga se vrši podsecanje korena na dubini od oko 30 cm. Učinak ovog pluga je visok (do 30.000 sadnica dnevno), a kvalitet korenovog sistema izvađenih sadnica je dobar. Savremeni rasadnici većeg kapaciteta opremljeni su specijalnim mašinama za vađenje sadnica koje istovremeno vade sadnice, istresaju zemlju sa žila i pakuju sadnice u prikolicu. Ručno vađenje sadnica kajsije koristi se u manjim rasadnicima gde je upotreba pluga nemoguća ili neisplativa. Ovakvo vađenje je skupo i manje kvalitetno, jer se povređuju žile, a radni učinak je mali. Izvađene sadnice ne smeju se držati na suncu, vetru ili mrazu, već ih treba što pre utrpati.
Klasiranje sadnica- Posle vađenja se vrši klasiranje sadnica. Sadnice kajsije prve klase treba da imaju korenov sistem od najmanje 3- 4 skeletnih žila, čija je dužina najmanje 20 cm. Nadzemni deo sadnice treba da bude dug najmanje 1 m, a prečnik iznad korenovog vrata nesme da bude manji od 10 mm. Sadnice treba da budu zdrave bez vidljivih oštećenja i nesmeju da budu zaražene prouzrokovačem raka korena (Agrobacterium tumefaciens). Klasirane sadnice se pakuju u snopiće po 10 komada, koji se često vežu vezivom koje ne trune brzo. Na svaki snop se stavlja odgovarajuća etiketa (deklaracija).
Trapljenje sadnica. Sadnice kajsije se trape ako ne mogu odmah posle vađenja da se posade ili transportuju. Trap treba da bude na ocednom mestu, na lakom i peskovitom zemljištu. Sadnice se trape u kanale duboke i široke po 50 do 60 cm. Preko korena se nabaci sitna zemlja ili pesak i otrovni mamci od cink-fosfida protiv miševa i voluharica. Zatim se sadnice dobro protresu kako bi između žila ušla zemlja i onda se blago nagaze. Veoma je važno da se sorte trape odvojeno, da se svaka sorta označi etiketama ili tablom i da se napravi plan trapa.U savremenim rasadnicima sadnice kajsije se čuvaju u hladnjačama na temperaturi od 1 do 4oC i pri visokoj relativnoj vlažnosti vazduha (preko 90 %).
Prevoz sadnica. Sadnice koje se transportuju na kraća rastojanja mogu da se pakuju u polietilenske kese. Pri transportu na duža rastojanja sadnice mora da se dobro upakuju, da bi se zaštitile od izmrzavanja, isušivanja i mehaničkih oštećenja. Sadnice se najčešće transportuju kamionima sa ceradom ili kamion-hladnjačama, posebno ako se transport vrši na dužim relacijama. Na manjim rastojanjima može se koristiti prevoz traktorskom prikolicom. -
AutorČlanci
- Morate biti prijavljeni da biste odgovorili u ovoj temi.