- This topic has 0 odgovora, 1 glas, and was last updated 2 godine, 4 meseci ranije by Andrejić Igor.
-
AutorČlanci
-
31.08.2022 u 00:20 #523088Andrejić IgorUčesnik
Црни орах је биљка чији се плод од давнина користи за чишћење организма и многе друге телесне тегобе, а данас се углавном гаји због изузетне техничке вредности дебла за прављење намештаја, кухиња, подова. Дебло на попречном пресеку карактеришу маркантни, релативно широки, концентрични прстенови и трахеје које су дифузно – порозно распоређене и крупне, голим оком видљиве. Дрво црног ораха се добро лепи, површински се добро обрађује, бајцује, лакира и боји. Осим наведеног, ораховина се користи и као специјално дрво за токарење и интарзију, затим за производњу музичких инструмената, кундака за пушке и у друге сврхе.
Млади избојци црног ораха су светлосмеђи и дебели, прекривени ситним длачицама, а пупољци су купасти, ситни, са финим маљама. Цвета у јуну. Одговарају му надморске висине до 1 200 метара. Воли осунчане пределе са већом количином падавина.
За узгој и подизање засада црног ораха користе се два начина:
– сетва семена у бразде или „под мотику“,
– садња садница .
Садња може бити у јесен или у пролеће, а најбоља је касна јесења садња, у периоду мировања, јер тада садница има довољно времена да се током зиме укорени и адаптира на микроклимат. Сади се веома густо (2 х 2, 3 х 3, 3 х 2,5) јер се на тај начин дебло више издужује тражећи светлост.
Од мера неге засад захтева наводњавање и орезивање. Црни орах је генерално отпоран на болести, мада у Америци постоји појава рака црног ораха. Приликом орезивања обавезно користити калемарски восак за премазивање резова. -
AutorČlanci
- Morate biti prijavljeni da biste odgovorili u ovoj temi.