Karakteristike za gajenje kruške

Gledanje 1 članka (od 1 ukupno)
  • Autor
    Članci
  • #522831
    Milosavljević Biljana
    Učesnik

      Kruške pripadaju porodici ruža ( Rosacae) I srodne su jabukama i dunjama. S obzirom na to da postoji oko 1000 sorti, razlikujemo ih po veličini, obliku , boji, ukusu , kao i dužini skladištenja. Dobar su izvor dijetalnih vlakana koja lekovito deluju najpre na zdravlje sistema za varenje, a zatim i kardiovaskularnog sistema.
      Gaje se na plantažama, u vrtovima i voćnjacima, a u divljem obliku rastu u šumama. Cvetanje kruške traje 20 dana , od aprila do maja. U tom periodu cvetovi daju obilje nektara i polena.
      Što se tiče agroekoloških uslova , kruška cveta pre jabuke pa je mogućnost proletnjog izmrzavanja znatno veća. U samom cvetanju temperature od -1*C mogu potpuno uništiti rod jer je to najosetljivija fenološka faza. Kada prođe faza punog cvetanja, tj, kad su kruške u fazi zametanja pupoljaka , temperatura od -1*C neće potpuno uništiti rod, ali će takvi plodovi imati znatno nižu tržišnu vrednost jer su vrlo često nepravilni i po pravilu imaju smeđi pojas od mraza..
      Voda
      Potrebe kruške za vodom su puno skromnije od potreba jabuke, zbog dubljeg korena koji može crpiti vodu iz dubljih slojeva zemljišta. Tokom juna i jula , u fazama intenzivnog rasta ploda i mladara kruška zahteva najviše vode.
      Zemljište
      Za uspešno gajenje kruške zahteva dublja zemljišta, dobro drenirana, lakše peskovita, ilovasta ili ilovasto – peskovita.Zemljišta trebaju biti neutralne do slabo kisele reakcije ( ph od 5,5 do 7,0) bogata humusom i hranjivim elementima..
      Izbor uzgojnog oblika
      Razmak između redova zavisi , zavisi od sorti , od bujnosti podloge i sorte, ali za savremene uzgojne oblike, uz dobru voćarsku mehanizaciju taj razmak ne treba biti veći od 3,2 m. Razmnak u redu zavisi od sorti, ali u načelu može se reći da je za većinu sorata dovoljno1,2 do 1,5 m. Sve to odnosi se na uzgojni oblik, a kod kruške su najčešći vitki vretenasti žbun i vitko vreteno.
      Što se tiče đubrenja to je u rano proleće pa sve do kraja proleća stajskim đubrivom i to 20-30 kg stajnjaka oko sadnice ili 50-60 t/ ha.

      Dipl. inž. voćarstva i vinogradarstva
      Biljana Milosavljević
      PSSS Kragujevac

    Gledanje 1 članka (od 1 ukupno)
    • Morate biti prijavljeni da biste odgovorili u ovoj temi.