- This topic has 0 odgovora, 1 glas, and was last updated 2 godine, 6 meseci ranije by Janković Zoran.
-
AutorČlanci
-
01.07.2022 u 03:16 #522494Janković ZoranUčesnik
Софија је домаћа сорта вишње настала у Институту за воћарство у Чачку укрштањем Чачанског рубина и Хајманове конзервне. Аутори сорте су Радослав Церовић, Михаило Николић Слободан Миленковић и Сања Радичевић. Призната је 2014. године, а у регистар сорти је уписана 19.01.2015. године.
Вишња Софија је у претходне две године праћена на два локалитета, у селима Дубона (Младеновац) и Поповић (Сопот). Садња је обављена 2019. године. Подлога је дивља трешња. Размак садње је 4 х 3м, а узгојни облик ваза.
Стабло је средње бујно. На подлози дивље трешње прородила је у трећој, а озбиљнији род (око 10кг/ст.) понело је у четвртој години. Цвета средње касно (пун цвет је био 15.04.).
Рађа на једногодишњим родним гранчицама, дужине од 20 до 50цм, као и на мајским китицама у мањој мери. Препорука је да се избегава оштрија резидба до појаве прве родности, а потом реже оштрије, као код сорте Шумадинка.
Софија је добре родности. Просечан принос се кретао од 8 до 12 кг по стаблу. Плодови сазревају у другој декади јуна. Берба је ове године почела 14.06., пар дана после сорте Ерди ботермо, када вишња постиже добру откупну цену.
Сазревање је експлозивно. У моменту када је Ерди ботермо увелико добијао допунску боју, Софија је имала потпуно зелене плодове. Нагло сазревање може представљати проблем у организацији бербе. Део плодова осипа се пред и у току бербе,што утиче на смањену реализацију плодова. У време када је недостатак радне снаге у берби изражен, особина наглог сазревања може представљати озбиљан организационо – технички проблем.
Плод Софије је крупан до врло крупан, просечне масе око 7грама, округластог облика. Покожица је рубин црвене боје, слатко накиселог укуса, пријатне ароме и одличног квалитета. Сок је црвене боје. Коштица је средње крупна, петељка изразито дуга, лако се одваја од плода, без цурења сока.
Почетна искуства у гајењу Софије су задовољавајућа. Због гајења на бујној подлози родност је наступила са закашњењем од једне године. Пошто рађа на умерено бујним једногодишњим гранама у пројектовању резидбе водити рачуна да се обезбеди њихов довољан род. Плод је крупан и атрактиван, за 20 до 30% веће крупноће од Ерди ботерма, који је сличног времена зрења, због чега му је откупна цена била виша. Сорта вишње Софија својим квалитетом и атрактивношћу завређује пажњу и поверење произвођача вишања, а у циљу њеног даљег ширења у производним засадима. -
AutorČlanci
- Morate biti prijavljeni da biste odgovorili u ovoj temi.