Nedostatak hranjivih elemenata u usevu krompira

Gledanje 1 članka (od 1 ukupno)
  • Autor
    Članci
  • #521907
    Stanković Boban
    Učesnik

      Да би се кромпир правилно развијао потребна је избалансирана исхрана минералним ђубривима у оптималним количинама. Уколико се појави недостатак или вишак неког од хранљивих елемената, долази до одређених проблема у процесу производње кромпира и исти се могу манифестовати на биљкамa. Да би се избегле последице неправилне исхране гајених биљака препорука произвођачима – прво агрохемијска анализа земљишта, а онда ђубрење.
      Азот – Веома значајан елемент у исхрани кромпира. Недостатак овог хранљивог елемента одражава се на смањени пораст, равој и изглед биљке. Биљке постају бледуњаве, долази до смањења надземне масе, па самим тим и рода.Веће количине азота потенцирају стварање веће надземне масе, али тиме успоравају формирање кртола. Долази до продужења вегетационог периода, а већа бујност изазива већу осетљивост на многе биљне болести. Долази до смањења садржаја сувих материја и скроба, већих количина шећера. Такав кромпир теже чува у складишту.

      Фосфор – Недостатак фосфора је изражен на киселим, сиромашним земљиштима и ако је блокиран од стране гвожђа. Симптоми су јако изражени на листовима. Лист је тамно зелене боје, без сјаја. У екстремним ситуацијама на ободу листа се јављају љубичасте пеге.
      Калијум – Кромпир је познат као култура која доста износи калијум из земљишта. Недостатак калијума на кромпиру израженији је у другом делу вегетационог периода, а манифестује се појавом тамно зелене боје мезофила листа и жућкасте до тамносмеђе боје обода листа. Испод промењене боје ткива долази до његовог изумирања. Лист се увија и добија грубу површину. Велике дозе калијума изазивају блокаду магнезијума. Кртоле су такође осетљиве и теже се чувају. Овај елемент се на лаким земљиштима лако испира, а на тешким блокира.
      Магнезијум – Услед недостатка магнезијума биљке кромпира добијају бледожуту боју и долази до жућења доњег лишћа. Део листа између нерава мења боју у светложуту, по ободу лишће остаје зелено и временом постаје ломљиво. Недостатак магнезијума се среће на киселим и алкалним земљиштима.
      Манган – Недостатак мангана на кромпиру изазива промене на вршном, младом лишћу које се увија. Ткиво између нерава постаје жућкасто и са многобројним црним,некротичним тачкама дуж нерава. Када је јачи недостатак мангана лишће кромпира се суше и опада. Недостатак мангана се најчешће јавља на лаким, песковитим земљиштима.

      Бобан Станковић, дипл.инж.пољ.

    Gledanje 1 članka (od 1 ukupno)
    • Morate biti prijavljeni da biste odgovorili u ovoj temi.