- This topic has 0 odgovora, 1 glas, and was last updated 2 godine, 9 meseci ranije by Todorović Magdalena.
-
AutorČlanci
-
28.03.2022 u 23:08 #520983Todorović MagdalenaUčesnik
Za ovaj način gajenja vinove loze rastojanje između redova vinove loze se kreće od 1,8-2,2 m, a rastojanje čokota u redu od 1,2-1,5 m. Kao oslonac loze u špaliru služe drveni stubovi (betonski ili metalni) sa 3-4 reda jednostrukih ili dvostrukih žica. Visina stabla za Gijov dvogubi oblik čokota je 25-30cm,s tim što se u vinogradarskoj praksi gaji vrlo često kao srednje visoko ili visoko, što je sasvim pozitivno.
Formiranje osnovnog oblika čokota
Formiranje osnovnog oblika čokota za Gijov dvogubi uzgojni oblik se izvodi po istom principu kao i za Gijo-Pusarev oblik čokota. Čokot se postupnom rezidbom, već u jesen druge ili u proleće treće godine, orezuje tako da dva ostavljena kondira, svaki sa po 2 okca čine osnovu krakova.Tokom vegetacije u trećoj godini na svakom kondiru dovoljno je odnegovati samo 2 razvijena lastara.U jesen treće ili proleće četvrte godine, na svakom od krakova, redovna rezidba se izvodi po principu mešovite, tj. na svakom kraku se ostavlja jedan dugi luk i jedan kratak kondir sa 2 okca.Luk je po svom položaju uvek viši u odnosu na kondir. U slučaju da iz kondira ne izraste nijedan lastar, u tom slučaju se prvi lastar na prošlogodišnjem luku orezuje na kratak kondir sa 2 okca, a sledeći normalno razvijen lastar -na luk.
Zbog ovakve mogućnosti, koja se po neki put i dogodi, preporučljivo je da se na glavi čokota, odnosno krakovima, umesto 2 kratka kondira, osave 3 ili 4 kratka kondira, čiji se lastari u vreme lačenja mogu svesti na potreban broj.Ako dođe do suvišnog izduživanja krakova čokota, već poznatim postupkom, oni se svode na nivo prve žice.Pri povećanom međurednom rastojanju, na čokotu se u praksi često nalazi povećan broj kondira i lukova, kada to i nasloni dozvoljavaju. Umesto 2 luka i 2 kondira, javljaju se 2 luka i 3-4 kratka kondira, ili se rezidbom ostavlja 3-4 luka sa 3-4 kratka kondira. Po analogiji ovakav uzgojni oblik čokota se naziva Gijov ili Gijo-Pusarev trogubi ili četvorogubi oblik čokota
dipl.inž.Todorović Magdalena
PSS Prokuplje -
AutorČlanci
- Morate biti prijavljeni da biste odgovorili u ovoj temi.