Alat za rezidbu voćki

  • This topic has 0 odgovora, 1 glas, and was last updated 3 godine ranije by Sovilj Đorđe.
Gledanje 1 članka (od 1 ukupno)
  • Autor
    Članci
  • #519492
    Sovilj Đorđe
    Učesnik

      Резидба воћних засада је обавезна мера која се изводи у циљу формирања круне воћака, регулисања родности или подмлађивања воћки. За извођење резидбе потребно је да сваки резач има квалитетан алат за резидбу јер као и у сваком послу доста тога зависи од алата.
      Од алата који користимо неће зависити само квалитет резидбе и брзина којом се обавља резидба јер ако се користи квалитетан алат резач ће се мање умарати а самим тим биће и ефикаснији у раду. На тржишту може да се набави алат различитог квалитета и цене. Резач који у резидби проведе више стотина радних сати мора имати професионалан алат који ће задовољити његове потребе и омогућити му да квалитетно изводи резидбу. Воћарски алат за резидбу састоји се од воћарских маказа, воћарске тестерице , телескопских маказа са потезницом и дворучнih маказa за одсецање дебљих грана. Једноручне воћарске маказе резач највише користи приликом резидбе. Професионалне маказе су израђене од квалитетног материјала , лаке су , ручице су израђене од кованог алуминијума а нож од квалитетног челика и замењив је. Уколико се правилно користе, одржавају и оштре могу трајати неколико сезона и при интензивном коришћењу. За резача је значајно да су конструисане са гуменим амортизером који штити зглоб руке што значајно олакшава резидбу. Поред класичних маказа за резидбу користе се и пнеуматске маказе за резидбу које су доста скупље и исплативе само за професионалне резаче.
      При самој куповини треба пробати како маказе леже у руци пошто има разних модела са различитим дужинама ручице а сличном или истом конструкцијом ножа и подножа. Воћарске тестерице се користе за резидбу дебљих грана. Склопиве су , могу стати у џеп или закачити за појас па не сметају при резидби и увек су на дохват рукe.
      Дворучне велике маказе се користе за одсецање дебљих грана које не можемо орезати малим маказама. Производе се са различитим дужинама ручки. За избацивање старијих грана боље је користити тестерицу јер не остаје патрљ, лакше је прићи грани и направити правилан рез у самој основи гране са деблом. Предност дворучних маказа је бржи рад и мање замарање резача у односу на коришћење малих маказа и тестерице али квалитет резидбе је упитан. Не треба користити дворучне велике маказе за прекраћивање гранчица код оних воћних врста које се тако режу јер са њима не можемо да направимо прецизан рез као са малим маказама. За орезивање вишљих грана користе се телескопске маказе које могу бити дужине од 1.5 до 3 метра. На врху ових маказа налазе се ножеви за резидбу а од начина механизма за активацију ножа зависи и њихова употребна вредност. Треба бирати лакше телескопске маказе са подесивом главом и где механизам потезнице иде кроз дршку маказа.
      Приликом резидбе резач треба да има уз себе и пратећи прибор који се састоји од брусева за оштрење алата, чишћење и подмазивање алата . После сваког радног дана алат треба очистити и дезинфиковати.

    Gledanje 1 članka (od 1 ukupno)
    • Morate biti prijavljeni da biste odgovorili u ovoj temi.