- This topic has 0 odgovora, 1 glas, and was last updated 3 godine, 2 meseci ranije by Popadić Milica.
-
AutorČlanci
-
09.11.2021 u 12:44 #518755Popadić MilicaUčesnik
Разлагање жетвених остатака
Жетвени остаци у земљишту се трансформишу до потпуне минерализације или до полуразложених материја које директно или индиректно улазе у састав хумуса. Хумус у земљишту спречава испирање хранљивих материја, побољшава водно-ваздушни режим земљишта и њену структуру. Сложени процеси у земљишту се одвијају под дејством микроорганизама који имају способност разлагања целулозе, хемицелулозе и лигнина. Брзина овог процеса зависи од врсте жетвених остатака, температуре, влажности и активности и бројности популације микроорганизама који обављају ове процесе. Уколико се минерализација обавља споро, у земљишту остану неразложени жетвени остаци, што утиче на каснију предсетвену припрему и саму сетву.
Микробиолошки препарати се користе за разлагање жетвених остатака убрзавањем самог процеса разлагања и повећавају плодност земљишта .Они у себи садрже одабране културе микроорганизама које разлажу тешко растворљива једињења угљеника, азота и фосфора и преводе их у облике који су приступачни биљкама. Поред тога, садрже у себи и органску материју која се у земљишту трансформише до минералног азота чиме се спречава стварање азотне депресије. Ови препарати су у течном стању па је њихова примена једноставна. Третман парцеле после жетве се обавља тракторским прскалицама уз употребу 200 до 400 литара воде по хектару.
Како би деловање било ефикасније, жетвени остаци треба да буду уситњени. Уколико машине и оруђа за жетву нису имали на себи таруп, да би се ситњење одмах обавило, потребно је накнадно обавити ситњење односно тарупирање на парцели. Количину микробиолошког препарата испоштовати по упутству произвођача.
Микробиолошки препарати се могу користити за третирање жетвених остатака: пшенице, јечма, ражи, овса, тритикалеа, кукуруза, соје, сунцокрета и шећерне репе. После третмана жетвене остатке је потребно измешати са земљиштем тањирањем, плитким или дубоким орањем у зависности од времена примене и културе која се третира.
Ефекти примене ових препарата су: већа плодност земљишта, већи садржај органске материје у земљишту, бољи водно-ваздушни и топлотни режим земљишта, боља структурна и механичка својства земљишта и повећање броја микроорганизама у земљишту. Ова примена је важна, јер се последњих неколико година смањује број грла стоке, тако да се смањује и количина стајњака која се примењује на парцелама. То је довело до недостатка органске материје у земљишту а примена микробиолошких препарата је један од начина да се ови недостаци надокнаде.
ПССС ,,Пољосавет” доо Лозница
Милица Попадић, саветодавац за ратарство -
AutorČlanci
- Morate biti prijavljeni da biste odgovorili u ovoj temi.