- This topic has 0 odgovora, 1 glas, and was last updated 3 godine, 3 meseci ranije by Stojiljković Jelena.
-
AutorČlanci
-
30.09.2021 u 11:37 #518492Stojiljković JelenaUčesnik
Proizvodne 2021. godine na području Jablaničkog okruga pod kukuruzom je zasejano oko 17000 ha. Proizvođači kukuruza ove godine neće napuniti svoje ambare (prosečan prinos oko 4,2 t/ha), što je ispod prošlogodišnjeg proseka
Vegetacijska 2021. godina na području Jablaničkog Okruga, okarakterisana je kao izuzetno specifična a prinosi kukuruza su do te mere neujednačeni da će neki proizvođači imati sasvim solidan rod, dok će kod pojedinih proizvođača prinos biti drastično smanjen, dok na nekim parcelama berbe neće ni biti. Nakon prilično hladnog i kišovitog aprila tokom setve usledilio je period izuzetno visokih temperature tokom jula i avgusta kada se odvijao proces oplodnje i formiranja zrna. Za formiranje niskog prinosa kukuruza presudna je činjenica da su fazu metličenja, kao i period posle oplodnje obeležile izuzetno visoke temperature bez padavina. To su upravo te kritične faze za temperaturom i za vlagom.
Ovu sezonu osim velike suše karakteriše i pojava jakog vetra i grada koji su načinili velike štete usevima. Ono što je takođe karakteristično ove proizvodne godine je da nas je zadesilo veliko nevreme u pojedinim selima, naročito u opštini Lebane, ali i u nekoliko sela na području Leskovca. Na nekim parcelama, problem predstavlja i korov, koji nije mogao na vreme da bude tretiran zbog vremenskih prilika, što je takođe uticalo na rod.
Pojedini proizvođači otpočeli su žetvu kukuruza i to najpre na zemljištu lakšeg mehaničkog sastava i tamo gde su sejani hibridi kraćeg perioda vegetacije. Globalno posmatrano, procenat vlage u zrnu je kod pojedinih proizvođača još uvek visok, tako da proizvođači koji planiraju žetvu u zrnu još uvek moraju sačekati sa žetvom. PSSS poseduje mobilne vlagomere i proizvođačima vrši uslugu besplatnog merenja procenta vlage kako bi proizvođači odredili pravi momenat žetve – berbe kukuruza i kako bi se omogućilo bezbedno skladištenje i čuvanje.
Lakši posao ratarima ove godine biće proizvođačima koji berbu i čuvanje kukuruza planirajuu klipu, tu se sa berbom može početi sa 25 % vlage u zrnu. Pri berbi kukuruza za čuvanje u koševima najbolje je kukuruz ubirati u potpunoj zrelosti kada je vlažnost zrna ispod 25% .Kvalitet skladištenog kukuruza značajno zavisi od vlage u zrnu tokom berbe i skladištenja. Ako je vlaga u zrnu do 25% i ako je skladišni prostor manji i dobro aerisan nema potrebe za povremenim premeštanjem kukuruza. Ako je vlaga 25 do 30% potrebno je povremeno premeštanje klipova, dok se skladištenje kukuruza preko 30% vlage ne preporučuje. Praksa je da se prvo beru hibridi kraće vegetacije, a da se vlažniji kukuruz skladišti u gornjem delu skladišta, zbog boljeg sušenja. Pre samog skladištenja, ubrane klipove treba pregledati i ukloniti one klipove na kojima se uoči pojava promene boje zrna. Takođe, treba ukloniti delove klipova gde se uoče mehanička oštećenja.
Berba kukuruza u zrnu sve je značajnije zastupljena na posedima poljoprivrednih proizvođača poslednjih godina. Za ovakav vid ubiranja kukuruza veoma je bitan sadržaj vlage u zrnu u momentu kombajniranja. U cilju bezbednog čuvanja kukuruza u zrnu, berbu treba obaviti kada se % vlage spusti ispod na 14 % vlage. Za berbu u zrnu pogodniji su hibridi kraćeg perioda vegetacije, prvenstveno FAO grupa 300 i 400.
Pre skladištenja, skladišni prostor treba očistiti, dezinfikovati i dobro provetriti.
I ovom prilikom apelujemo na poljoprivredne proizvođače da nakon završene berbe kukuruza pronađu neku od mogućnosti iskorišćavanja biljnih ostataka, a spaljivanje zamene zaoravanjem biljnih ostataka. I pored svih mogućnosti iskorišćavanja biljnih ostataka poljoprivredni proizvođači u praksi često primenjuju spaljivanje. Spaljivanje biljnih ostataka i korova može biti vrlo opasno, a prema postojećim zakonskim propisima je i zabranjeno.
Prilikom spaljivanja biljnih ostataka razvija se visoka temperatura, čime se uništava plodonosni sloj zemljišta i korisni mikroorganizmi. Osim gubitka u organskoj materiji, vatra zagađuje okolinu i predstavlja veliku opasnost zbog mogućnosti nekontrolisanog širenja požara. Zaoravanjem se biljni ostaci uključuju u proces kruženja organske marije u zemljištu, stimuliše se biološka aktivnost zemljišta i pozitivno utiče na strukturu i vodno-vazdušne i toplotne osobine zemljišta. Zaoravanjem biljnih ostataka popravlja se plodnost i produktivnost zemljišta.Jelena Stojiljković, savetidavac za ratarstvo i povrtarstvo PSSS Leskovac
-
AutorČlanci
- Morate biti prijavljeni da biste odgovorili u ovoj temi.