- This topic has 0 odgovora, 1 glas, and was last updated 3 godine, 3 meseci ranije by Stepanović Veljko.
-
AutorČlanci
-
23.09.2021 u 18:27 #518342Stepanović VeljkoUčesnik
Sorta maline Himbo Top
Sorta stvorena u Švajcarskoj, kao rezultat ukrštanja sorti Autumm Bliss x Himbo Queen. Sve više raste interesovanje za ovom sortom zbog njenih proizvodnih osobina. Himbo top pristiže na branje u nižim predelima zapadne Srbije oko 20. jula, a u višim oko 30. jula. Ubiranje plodova traje duže u odnosu na druge sorte, i to do kasne jeseni, odnosno, do prvih mrazeva. Ima veoma krupne plodove prosečne težine 7,5 gr, kompaktnog oblika, sjajne svetlocrvene boje i odličnih skladišnih osobina u svežem stanju kao i za zamrzavanje. U našim uslovima masa ploda se kreće oko 5g. Ukus ploda je veoma prijatan i kao takav je pogodan za prodaju u svežem stanju na domaćem tržištu i EU tržištu.
Veoma je tražena sorta maline u celom svetu za svežu konzumnu upotrebu, u malim pakovanjima (125 i 250 gr). Plodovi mogu na temperaturi od +2 do +4°C biti sveži do 12 dana i pri tom odlično podnose transport na udaljena tržišta. Za svežu prodaju plodovi se beru u 60% fiziološke faze zrelosti (roze boje) direktno u male posude ili gajbe i što pre idu u pothladu i na tržište.
Veoma je laka za branje, jer se plodovi nalaze na vrhu tokom jeseni, a na proleće se skrate vrhovi i plodonosi na donjem delu stabla, odnosno može brati dvokratno, na jesen do zime i veoma rano na proleće (maj). Himbo top se koristi takođe i za zamrzavanje i cena je identična ostalim sortama koje se koriste primarno za zamrzavanje. Visoke je produktivnosti, sa prinosom od oko 245 g. po jedinogodišnjem izdanku.
Himbo top ima odličnu tolerantnost na bolesti i koren je otporan na gljivicu Phytophthora. Preporučuje se sadnja do 700 m nadmorske visine, jer na većim visinama kasno pristiže na branje i smanjuju se prinosi. Preporučuje se kontrola grinje koja može uticati na kvalitet oprašivanja, a time i na oblik ploda.
Himbo top je veoma bujna sorta maline sa podignutim izdancima kojima se lako manipuliše. Sadnja se obavlja u jesen ili proleće u razmaku od 0,4 x 3 m (8.250 kom/ha). U praksi se pokazalo da je preporučljivo postavljanje podveze sa bočnih strana na visini od 1-1,2 m u širini od 1 m na koje će se grane nasloniti, jer u suprotnom se mogu poviti do zemlje pod teretom ploda. Na jesen, po završetku branja, izdanci se prekrate do zemlje i sklone sa parcele ili se ostave za prolede i vežu u špalir 6-7 kom/m i pristižu na branje u maju mesecu. Nakon završenog branja se prekrate stari, a u međuvremenu izbijaju novi izdanci koji daju plodove od početka avgusta, pa do kasne jeseni. Na ovakav način se ostvaruju veoma visoki prinosi i velika profitabilnost.
Kao obaveznu agrotehničku meru treba obezbediti navodnjavanje sistemom ,,kap po kap” koji se koristi i za prihranjivanje vodotopivim đubrivima, a u slučaju velikih suša preporuka je da se obezbedi i sistem orošivača (rasprskivača za zalivanje) koji se koriste isključivo preko noći kada se biljke ohlade.
Za ovu sort maline se preporučuje zasena od minimalno 30% zasene kako bi se umanjilo sunčevo zračenje za 30%, smanjila temperatura za 5-6°C i izbegle ožegotine ploda koje mogu nastati tokom leta, povećala cirkulacija vazduha, zasad zaštiti od eventualnog leda (grada) i radnicima obezbedio lakši i efikasniji rad tokom celog dana, a time povećao učinak rada. Sa mrežom se prinosi povećavaju i do 30%, a kvalitet ploda je neuporedivo bolji. -
AutorČlanci
- Morate biti prijavljeni da biste odgovorili u ovoj temi.