Branje, sušenje i skladištenje kukuruza u cilju sprečavanja pojave mikotoksina

Gledanje 1 članka (od 1 ukupno)
  • Autor
    Članci
  • #518067
    Jović Snežana
    Učesnik

      Микотоксини су једињења настала услед развића гљивица плесни и могу бити различитог хемијског састава. Ове плесни у житарицама се јављају како пре тако и после жетве, приликом неадекватног складиштења . До развоја ових плесни може доћи као последица оштећења житарица од стране инсеката, спорог сушења и ускладиштења у влажним условима. Од житарица у нашим условима је највише присутан у кукурузу и производима од кукуруза.
      Из тог разлога врло је важно на који начин се кукуруз бере и касније складишти на газдинствима, а најважнија правила бербе и складиштења су:
      Пре бербе редовно пратити и садржај влаге у зрну, уколико постоје услови за брзо сушење зрна (до 48 сати) кукуруз брати са 23% влаге. Уколико не постоје такви услови, сачекати да влага падне на 14%.
      Берба – Комбајн подесити тако да прави што мања оштећења. Уколико је берба ручна, уклањати клипове са симптомима. У највећем броју случајева ранија берба значи и мању концентрацију микотоксина.
      Сушење зрна до 14% влаге треба да обавити у року од 24-48 часова после бербе. После сушења треба избегавати складиштење топлог зрна у хладна складишта, јер ће се појавити кондензација. Из наведених разлога, потребно је охладити зрно после сушења, а пре складиштења.
      Чување зрна
      Обезбедити исправно хигијенско стање складишта пре уношења зрна и одржавати хигијену током складиштења. Сви простори за чување морају бити, пре уношења зрна хигијенски исправни, а касније се морају редовно контролисати услови у њима;
      Обавезно одвојити род од прошлогодишњег рода;
      Не складиштити кукуруз на бетону да не би дошло до појаве кондензације;
      Спречити механичке повреде и оштећења од инсеката;
      Складишни простор мора имати неометан проток ваздуха односно обезбеђено активно или пасивно проветравање;
      Одржавати одговарајућу температуру у складишту; Температура и релативна влажност ваздуха у складиштима утичу и на састав микофлоре зрна. Гљиве се у складишту на температури 5-10°C развијају веома споро, а на температури изнад 20°C веома брзо.
      Редовно пратити појаву трулежи на клипу и зрну и одбацити болесне клипове. Трулеж клипа у зависности од проузроковача може бити различите боје – зелене, беле, црне или јарко црвене. За сада не постоје фунгициди који су ефикасни у спречавању развоја гљива на зрну кукуруза за људску употребу. Регистровано је неколико препарата, под различитим именом, на бази органских киселина, као што су пропионска и изобутерна киселина или
      мешавине ових киселина с амонијум изобутиратом. Ове киселине не одстрањују претходно настале микотоксине на зрну, али могу зауставити развој гљива и тиме даљу биосинтезу микотоксина.
      Извор: http://www.uzb.minpolj.gov.rs/

    Gledanje 1 članka (od 1 ukupno)
    • Morate biti prijavljeni da biste odgovorili u ovoj temi.