Klasiranje, pakovanje i čuvanje plodova maline

Gledanje 1 članka (od 1 ukupno)
  • Autor
    Članci
  • #517841
    Stepanović Veljko
    Učesnik

      Klasiranje, pakovanje i čuvanje plodova maline

      Plodovi maline se prema kvalietu stavljaju u promet kao: maline ekstra kvaliteta, maline I kvaliteta i maline II kvaliteta. Maline ekstra kvaliteta moraju imati oblik, razvijenost i boju karakterističnu za sortu i biti bez čašica. Maline I kvaliteta moraju biti pravilno razvijene, ujednačene po veličini i zrelosti, i sa izraženom bojom karakterističnom za određenu sortu. Maline ovog kvaliteta mogu sadržati do 5% plodova sa čašicom.
      Maline II kvaliteta mogu biti neujednačene zrelosti, i sadržati do 10% plodova sa čašicom. Maline extra kvaliteta i I kvaliteta pakuju se u male plitke letvarice, koje moraju biti u ramovima. Pored ambalaže koja je predviđena „Pravilnikom o kvalitetu voća, povrća i pečurki i proizvoda od voća, povrća i pečurki, plodovi maline za upotrebu u svežem stanju pakuju se u ambalažu u koju može da stane od 0,5 do 1 kg plodova. Ova ambalaža u obliku malih kutija obično je izgrađena od parafinisanog kartona, ljuštenog drveta ili perforirane plastike.
      Plodovi namenjeni smrzavanju beru se u otvorene plitke letvarice-holandeze u dva sloja radi bržeg smrzavanja. Kada se ploovi namenjeni za preradu u sokove, transportuju na dužim relacijama i lošijim putevima, stavljaju se u plastičnu burad i konzerviraju sumporastom ili mravljom kiselinom.
      Zbog toga što su veoma osetljivi i podložni promenama, plodovi maline u običnim uslovima mogu da se čuvaju veoma ograničeno vreme, svega 1 ili najviše 2 dana. U rashladnim komorama pri temperaturi od 0ºC i relativno vlažnosti 85-90% plodovi se mogu čuvati 3-8 dana. Pre iznošenja iz rashladnih komora na tržište, potrebno je plodove držati 10 – 15 časova u komori na temperaturi 6-8ºC kako bi se izbeglo orošavanje plodova, a time i njihovo veoma brzo kvarenje.
      Duže čuvanje plodova za preradu može se vršiti pulpiranjem, odnosno konzvervisanjem pomoću sumporaste ili mravlje kiseline.
      U novije vreme plodovi maline čuvaju se tako što se odmah po prijemu hlade na 0 do 2ºC, a zatim smrzavaju u klasičnim ili protočnim rashladnim tunelima na temperaturama od -35 do -40ºC. Tako smrznuti plodovi pakuju se u PVC kese i kartonske kutije od 10 kg, i dalje čuvaju na temperaturama od -18 do -20ºC bez štetnih promena godinu dana, pa i više.
      Smrznuti nekategorisani plodovi nazivaju se „original“. Po završetku sezone berbe o smrzavanja, vrši se prebiranje smrznuih plodova „originala“ u prostorijama na +2ºC pri čemu se odvajaju frakcije „rolend“, „bruh“, „blok“ i mleveni plodovi „griz“. Tako odvojeni plodovi pakuju se u PVC kese u količinama 1kg, 2,5kg zatim pakuju u kutije od 10kg, deklarišu i otpremaju na tržište. Više hladnjača raspolažu opremom za lasersko prebiranje plodova, kao i opremom za pakovanje u male ambalaže od 125, 150 i 500g namenjene trgovačkim lancima.

    Gledanje 1 članka (od 1 ukupno)
    • Morate biti prijavljeni da biste odgovorili u ovoj temi.