- This topic has 0 odgovora, 1 glas, and was last updated 3 godine, 7 meseci ranije by Žikić Mihajlo.
-
AutorČlanci
-
08.06.2021 u 14:44 #517649Žikić MihajloUčesnik
osle meseci(januar-mart) sa izuzetno malim količinama padavina koje su bile značajno ispod proseka, usledio je hladni i vlažni talas u aprilu u vreme cvetanja višnje i šljive.
U vreme cvetanja glavnih voćnih kultura u Timočkoj krajini vreme nikako nije išlo na ruku voćarima. Hladno i vlažno vreme sa temperaturama oko nule u jutarnjim časovima, a dnevne su se kretale od 8-12 stepeni su uslovile jako loše oprašivanje i oplodnju. Veliki problem se javio naročito kod višnje i šljive koje cvetale u sred ovog hladnog talasa. Dodatni problem je bila pojava čestih kiša praćenih jakim vetrom. Sve ovo je dovelo do toga da je u periodu cvetanja bio primetan mali broj pčela u voćnjacima -optimalno vreme za let pčela je oko 22-23 stepena, a dodatni problem je predstavljao jak košavski vetar.
Pored loših vremenskih uslova za let pčela, cvetanje je bilo neujednačeno i bitno produženo u odnosu na normalne vremenske uslove. To je dovelo do smanjene klijavosti polena a samim tim i do lošije oplodnje. Takođe je primećen i veliki broj loše formiranih cvetova što je posledica suše koja je nastupila u drugoj polovini prošle godine, pa voće nije dobro izdiferenciralo cvetne pupoljke. Naročito je bio izražen deficit vlage u septembru prošle godine koji je jedan od ključnih meseci za formiranje cvetnih pupoljaka. To se odrazilo na veliki procenat cvetova bez formiranog tučka koji je u pojedinim zasadima išao čak i do 20%.
Procene sa terena su da je rod višnje smanjen za 20-25%, a šljive čak 35-45% zbog loših vremenskih uslova u vreme cvetanja. Sa druge strane za sada je porast plodova odličan i ukoliko ne bude ekstremnih meteorolških uslova do berbe očekuje se da kvalitet plodova biti odličan.Mihajlo Žikić dipl.ing.voćarstva i vinogradarstva
-
AutorČlanci
- Morate biti prijavljeni da biste odgovorili u ovoj temi.