- This topic has 0 odgovora, 1 glas, and was last updated 3 godine, 9 meseci ranije by Sušić Jovan.
-
AutorČlanci
-
23.03.2021 u 17:30 #517385Sušić JovanUčesnik
На површинама за гајење поврћа имамо основну, предсетвену и обраду која се изводи у току вегетације. Основна обрада може се изводити машински (трактором, фрезом) и ручно (риљањем, копањем).
Време извођења основне обраде најчешће је јесен. Пре орања морамо сагледати стање макро и микро елемената, пх земљишта и вредност хумуса у самом земљишту. На основу ових параметара и потреба гајене културе у наредној години додаје се и заорава најчешће до 30 цм дубине.
Препорука струке су одређене формулације основних ђубрива добијене анализама земљишта. Међутим, стварност је шта се на тржишту може наћи у том тренутку, а најсличније препоруци. Циљ основног орања је: растрести збијени орницни слој сабијен гажењем машинама и радном снагом на повртњаку. Овом радњом повећава се водно ваздушни режим сетвеног слоја. Корен биљке лакше продире до жељене дубине и до лако приступачних хранива.
Основна обрада у тунелима у зависности од висине, ширине и специфичне механизације може се изводити машински и ручно (риљањем, копањем). Циљ је исти.
Пред сетву креће предсетвена припрема, која у зависности од културе, типа земљишта, начина наводњавања може бити:
на равној површини,
лејама,
банковима,
браздама.
Сетва поврћа на равним површинама иде на лакшим земљиштима због лакше пропустљивости воде и може се обезбедити већа густина сетве.
Културе које захтевају бржу оцедитост после наводњавања сеју се у леје. Могу се подизати машински и ручно. Њихова ширина зависи од потреба проветрености, начина међуредне обраде у вегетационом склопу, склопа биљке итд…
Банкови имају више намена: да брже пропусте вишак воде по наводњавању, обезбеде добре услове за развој (кртола кромпира, корена шаргарепе итд.). Могу се радити машински и ручно.
Бразде су намењене култрама специфичних потреба: начином наводњавања, водно ваздушног режима и међуредне обраде. Отварање се врши пре садње и првог наводњавања.
ПССС ШАБАЦ
Дипл.инж. Јован Сушић -
AutorČlanci
- Morate biti prijavljeni da biste odgovorili u ovoj temi.