- This topic has 0 odgovora, 1 glas, and was last updated 3 godine, 10 meseci ranije by Janjić Marija.
-
AutorČlanci
-
17.02.2021 u 13:56 #517299Janjić MarijaUčesnik
Fertilizacija predstavlja agrotehničku meru aplikacije đubriva sa osnovnim ciljem postizanja visokih prinosa dobrog kvaliteta. Fertilizacija je neophodna iz sledećih razloga: popravka zemljišta kao supstrata za ishranu bilja, dodatak je prirodnoj, delimično nepotpunoj obezbeđenosti hranivima i zamena je za hraniva iznetih prinosom, ispranih ili izgubljenih iz zemljišta na neki drugi način.
Savremena redovna fertilizacija se sve više zasniva na naučnim saznanjima u okviru sistematske kontrole plodnosti zemljišta, kojom se obezbeđuju potrebni podaci o osnovnim hemijsko-fizičkim svojstvima zemljišta i stanju biljnih asimilativa na nivou proizvodnih parcela. Sa ovim podacima, uz poznavanje zahteva pojedinih biljnih kultura za određenim hranivima, planiranog prinosa, osobina raspoloživih đubriva i mnogih drugih faktora, dolazi se do neophodnih podataka za racionalno izvođenje redovnog đubrenja.
Fertigacija je vid dopunske, a u nekim slučajevima i potpune ishrane biljaka, primenom đubriva u vegetaciji i izvodi se istovremeno sa navodnjavanjem. Dovođenje đubriva putem sistema za navodnjavanje je kontinuirani proces pri kome rastvor sa hranljivim elementima dolazi do vrlo ograničenih zona korena u skladu sa potrebama useva. Pri ovom načinu ishrane biljaka koriste se gotovi bistri rstvori i suspenzije mineralnih đubriva, ili rastvori lakopristupačnih čvrstih đubriva koji se pripremaju neposredno pred primenu.
Fertigacija se može izvoditi različitim sistemima za navodnjavanje (natapanjem, kišenjem), mada se najčeće ističe prednost novijeg, sve više zastupljenog, zalivanja preko perforiranih cevi u neposrednoj blizini biljaka, takozvani sistem „kap po kap“.Marija Janjić
Savetodavac za ratarstvo i povrtarstvo
PSSS Vranje -
AutorČlanci
- Morate biti prijavljeni da biste odgovorili u ovoj temi.