Drosophila suzukii

Gledanje 1 članka (od 1 ukupno)
  • Autor
    Članci
  • #517003
    Mujakić Dejan
    Učesnik

      Redovnim monitoringom zasada voća i vinove loze, na području Pčinjskog regiona registrovano je prisustvo voćne mušice Drosophila suzukii.

      Od samog proleća ove godine monotoring se sprovodio na biljnim vrstama koje su domaćini ove štetočine (jagoda, trešnja, višnja, , malina, kupina, vinova loza, i smokva).

      Pregledom postavljenih klopki u zasadima voća i vinove loze, identifikovo je prisustvo jedinki ove voćne mušice u zrelim zasadima kupine i maline (samo kod remontantnih sorti koje se beru do kasno u jesen pa i početkom zime).

      Biljne vrste na kojima se hrani voćna mušica u opasnosti su i najosetljivije su u vreme zrenja. Štete koje može da izazove su i do 100%. Ženke Drosophila suzukii polažu jaja u zdrave plodove u fazi zrenja. Na temperaturama koje trenutno vladaju u našim uslovima za piljenje larvi potrebno je 7 – 8 dana. Usled ishrane larvi plodovi potpuno propadaju.

      MERE KONTROLE

      1. Postavljanje velikog broja klopki za masovno izlovljavanje u cilju smanjenja broja insekata kako za smanjenje trenutnih šteta, tako i za redukciju broja adulta za prezimljavanje
      2. U našem monitoringu koristili smo klopke napravljene od plastičnih flaša sa crnim vinom, jabukovim sirćetom i nekoliko kapi deterdženta
      3. Neophodno je skratiti interval branja plodova u cilju što bržeg njihovog sklanjanja sa njive
      4. Sprovođenje sanitarnih mera je stalan i obavezan deo u borbi protiv ovog štetnog organizma. Ostavljanjem zaraženih plodova na stablu doprinosi se povećanju broja odraslih i drastičnom umnožavanju broja insekata. Uklanjanje i spaljivanje plodova je obavezna mera. Kontrola gajbica i druge opreme u kojoj se mogu zadržati plodovi sa larvama i prenositi iz jednog regiona u drugi.
      5. Obavezna higijena ivica parcela u kojima se nalaze divlje kupine i druge biljne vrste koje mogu biti domaćini ovoj štetočini.
      6. Hemijske mere kontrole mogu doprineti smanjenju odraslih insekata, ali ne i jaja i larvi koji su zaštićeni u plodu. Ova mera ima ograničeno dejstvo ali u našoj zemlji i ne postoje registrovani insekticidi za suzbijanje Drosophila suzukii
      Dejan Mujakić dipl.ing.z.bilja

    Gledanje 1 članka (od 1 ukupno)
    • Morate biti prijavljeni da biste odgovorili u ovoj temi.