- This topic has 0 odgovora, 1 glas, and was last updated 4 godine, 1 mesec ranije by Damljanović Milan.
-
AutorČlanci
-
23.11.2020 u 13:02 #516969Damljanović MilanUčesnik
KОНТРОЛА ПЛОДНОСТИ ЗЕМЉИШТА У 2020 ГОДИНИ
У оквиру плана и програма ПССС Чачак за 2020 годину узето је 2000 узорака земљишта са територије Моравичког округа чије су анализе у току. Такође је извршено и мапирање и узимање координата са места где су узорци узети.
Данас успешна биљна производња није могућа без увођења савремених приступа и научно-стручних метода у планирању и постизању високих и стабилних приноса.
Један од веома значајних подухвата на том плану је свакако увођење система контроле плодности земљишта, као научне основе за рационално примењивање минералних ђубрива, према захтевима појединих култура и стварном стању плодности на одређеним типовима земљишта.
Овај јединствен и комплетни систем обухвата контролу посебно за сваку парцелу следећих елемената:
– Садржај хранљивих материја у земљишту и особине земљишта (врши се анализа узорака земљишта који се прикупљају најмање сваке пете године);
– Уношење хранљивих материја у земљиште (минералних и органских ђубрива и зоравање вегетативних делова и отпадака биомасе);
– Праћење читаве групе фактора који су везани за пораст и развој биљака (метеоролошких; фенолошких; болести, штеточина и корова), мере неге и заштите, начин обраде земљишта;
– Повећање приноса гајених култура, након свих предузетих мера у систему.
а) Сврха увођења контроле плодности земљишта
Минерална ђубрива у структури цене коштања ратарских и воћарских култура чине знатну ставку. Рационалном применом могу се остварити значајни економски ефекти.
Рационализација примене ђубрива могућа је утврђивањем нивоа хранива у земљишту. У току систематског рада на контроли плодности земљишта, откривају се елементи који се налазе у недовољној концентрацији за гајење биљака или у облику који није приступачан за биљке. Уношењем нових количина тих елемената, тачно жељеног облика, исхрана биљке доводи се на повољнији финансијски резултат.
Основа за рационалну примену ђубрива су подаци о обезбеђености земљишта хранљивим елементима и услови који опредељују њихову динамику. Подаци о томе добијају се агрохемијским анализама.
Периодична испитивања дају нам податке о нивоу хранива у земљишту и њиховој динамици, зависно од примењених ђубрива, остварених приноса и осталих деловања на земљиште.
Милан Дамљановић дипл.инж.
-
AutorČlanci
- Morate biti prijavljeni da biste odgovorili u ovoj temi.