- This topic has 0 odgovora, 1 glas, and was last updated 4 godine, 7 meseci ranije by Stanković Boban.
-
AutorČlanci
-
15.05.2020 u 15:09 #516483Stanković BobanUčesnik
Najveće nacionalno blago jedne države, društva, grada, opštine, sela predstavlja zemljište. Zbog toga, a i zbog brige prema budućim generacijama neophodna je stalna briga o zemljištu ne samo države, već i vlasnika zemljišta. Jedna od mera u cilju zaštite i očuvanja hemijskih i bioloških svojstava poljoprivrednog zemljišta i obezbeđenja pravilne upotrebe mineralnih đubriva jeste sistematska kontrola plodnosti zemljišta. Cilj agrohemijske analize zemljišta je postizanje visokih i stabilnih prinosa uz racionalnu i pravilnu primenu mineralnih đubriva. Postizanje visokih i stabilnih prinos gajenih kultura treba da omogući povratak uloženog i dobru zaradu.
Sistematska kontrola plodnosti zemljišta zasniva se na objektivnim kriterijumima i planiranju potrošnje mineralnih đubriva u količini, odnosu i vremenu primene, kao i preduizimanju meliorativnih zahvata kao što su: kalcifikacija, fosfatizacija i humizacija, a sve u cilju poboljšanja kvaliteta poljoprivrednog zemljišta.Kontrolom se utvrđuje sledeće:
• pH vrednost
• sadržaj humusa
• sadržaj ukupnog azota
• sadržaj lakopristupačnog fosfora
• sadržaj lakopristupačnog kalijuma
• sadržaj kalcijum karbonataŠta se dobija analizom zemljišta?
Analizom zemljišta na parametre kontrole plodnosti, poljoprivredni proizvođači dobijaju PREPORUKU o pravilnom đubrenju za naredne 4 godine u smislu količine đubriva kao i vremena njegove primene. Ova mera dovodi do značajne racionalizacije upotrebe đubriva. Investicija u analizu zemljišta se višestruko isplati jer se adekvatnom primenom đubriva mogu postići uštede u novcu, povećanje prinosa i veći profit.
Boban STANKOVIĆ, dipl.ing.polj.
PSSS LESKOVAC -
AutorČlanci
- Morate biti prijavljeni da biste odgovorili u ovoj temi.