Sadnja borovnice-Ivana Gligorijević

  • This topic has 0 odgovora, 1 glas, and was last updated 5 godine ranije by Gligorijević Ivana.
Gledanje 1 članka (od 1 ukupno)
  • Autor
    Članci
  • #516010
    Gligorijević Ivana
    Učesnik

      Sadnja borovnice obavlja se u predhodno pripremljeno zemljište.Izbor sistema gajenja zavisi od rezultata mehaničke analize zemljišta.
      Kanali (jarkovi,rovovi) su široki od 80 do 100 cm,a duboki 40 cm.Kanal se ispuni odgovarajućim supstratom (kiselim tresetom pomešanim sa zemljom,a po vrhu se dodaje bukova kora ili otpaci četinara-mlevena kora).Sadnice se postavljaju na rastojanju predviđenom za sadnju.Pošto se supstrat humifikuje i raspada treba ga redovno dodavati.
      Nasipi (gredice) se koriste kada je deo zemljišta ili parcele ravan sa mogućim zabarivanjem,koje uglavnom ne odgovara za gajenje borovnice.Tada se na zemlji prave nasipi ili gredice (kiseli humus i treset se pomešaju se sa zemljom) visine 60 do 80 cm i širine 80 do 100 cm.
      Nešto racionalniji,a i jeftiniji postupak je kopanje jama dimenzija 80-100 cm širine i 50 cm dubine i stavljanje u njih kiselog treseta u količini od 30 do 50 litara.Dobro je da se tresetu doda malo zemlje (do 1/3) kako bi se popravio koloidni sastav supstrata.
      Sadnja kontejnerskih biljaka obavlja se od ranog proleća do kasne jeseni.Biljke iz kontejnera se presade pažljivo da se zemljište oko korena ne rastrese.U slučaju jesenje sadnje kontejner sa sadnicom treba dodatno prekriti organskom masom (treset,strugotina i sl.).Sadnja se izvodi nekoliko cm dublje nego što su bile u kontejneru.U slučaju da je zemljište podložnije zadržavanju vode,sadnju je potrebno obavljati na bankovima visine 20-25 cm da bi se izbeglo gušenje korena.
      Balirane sadnice sade se od sredine oktobra pa sve dok to omogućuju vremenski uslovi.Sadnju u proleće praktikovati tamo gde se javljaju jaki prolećni mrazevi.
      Žbun borovnice može da poraste i do 2 m u visinu.Rastojanja sadnje za borovnicu su 2,5 do 3 m između redova i 1 m između biljaka u redu za slabije bujne sorte,a do 1,5 m za bujnije sorte.Nastojati da pravac redova bude sever-jug zbog bolje osvetljenosti biljaka.Ranije sorte zahtevaju toplija mesta,a pozne sorte ne bi trebalo da budu zasađene u hladu.
      Izbegavati preduboku sadnju jer koren borovnice zahteva dobro aeriranu sredinu.
      Po završenoj sadnji obavezno je zalivanje posađenih biljaka (najmanje 10 litara vode po sadnici),naročito ako se sadnja izvodi u proleće.Zbog toga,postavljanje sistema za navodnjavanje je obavezni uslov za dobar prijem i porast mladih biljaka.
      Nega mladih biljaka posle sadnje i u narednoj godini svodi se na okopavanje,odnosno plevljenje trave oko žbunova (suzbijanje korova),navodnjavanje i zaštitu od prouzrokovača bolesti i štetočina.Ako je izvršena dobra priprema zemljišta i unošenje hraniva,onda đubrenje do početka plodonošenja nije potrebno.Rezidba se takođe ne izvodi tokom prve dve godine,odnosno do početka plodonošenja.

    Gledanje 1 članka (od 1 ukupno)
    • Morate biti prijavljeni da biste odgovorili u ovoj temi.