Alternativna jesenja zaštita voćaka

Gledanje 1 članka (od 1 ukupno)
  • Autor
    Članci
  • #515834
    Stojanović Dušan
    Učesnik

      Cilj jesenjeg tretmana voćaka je da se smanji infekcioni potencijal patogena za narednu vegetacionu sezonu, a samim tim i smanje pesticidni tretmani u sledećoj godini.

      Razmatrajući neefikasnost, štetnost i ekonomski trošak jesenjeg tretmana voćaka samo bakrom preporučuje se alternativno rešenje u vidu tretmana lišća na drvetu kao i opalog lišća 5% rastvorom uree sa dodatkom sumpora. Naime, kod jabuke, višnje i sorti šljive koje imaju problem sa rđom ovo treba da se uvede kao redovna praksa. Prouzrokovači pegavosti lista i krastavosti ploda jabuke, ljubičaste pegavosti lista višnje i rđe šljive prezimljavaju u opalom lišću te je radi smanjenja infekcija u sledećoj godini neophodno njihovo uništavanje.
      Preporuka je da nakon što opadne 2/3 lista sa stabala, a pre jesenjeg đubrenja, se uradi tretman voćaka i opalog lišća u prizemnom sloju sa ratvorom uree 5-7% i preparatom na bazi sumpora u koncentraciji 0,5%, i količinom tečnosti od 400-600 litara po hektaru. Nakon toga primeniti jesenje đubrenje mineralnim hranivima i sve zajedno uneti na dubinu od 15 – 20 cm u brazdama kao što se i inače radi u standardnom đubrenju voćaka. Ovim tretmanom se uništavaju prezimljujuće forme patogena, i dobije korisna razgrađena organska materija koju biljke sledećih godina koriste kao hranu.

      Mast. inž. polj. za zaštitu bilja Dušan Stojanović

    Gledanje 1 članka (od 1 ukupno)
    • Morate biti prijavljeni da biste odgovorili u ovoj temi.