- This topic has 0 odgovora, 1 glas, and was last updated 5 godine, 11 meseci ranije by Ivanović Marija.
-
AutorČlanci
-
31.12.2018 u 03:21 #514973Ivanović MarijaUčesnik
Belu trulež korena uzrokuje gljiva Rosellinia necatrix. Bolest se javlja na voću, vinovoj lozi, šumskim biljkama, ukrasnom šiblju i zeljastim ukrasnim vrstama.
Patogen je saprofit koji se odžava u zemljištu na ostacima obolelog korena, najčešće nakon krčenja voćnjaka i vinograda. Nakon podizanja novog zasada, patogen u dodiru sa korenom mlade biljke, prodire kroz nepovređeno tkivo korena, ali i preseke nastale orezivanjem korena pred sadnju. Iz korena patogen nastavlja prodor ka stablu.
Simptomi bolesti se manifestuju na svim biljnim organima. Biljka cveta, ali zametanje izostaje, a ako do zametanja i dođe plodovi rano opadaju. Letorasti zaostaju u porastu, kratki su i tanki. Na listovima se javlja crvenilo. Koren truli. Kora korena dobija mrku boju; na površini se uočava sivkasta micelijska prevlaka. Kora se odvaja od drvenastog dela. Gljiva se razvija u kori, ređe u srži, dok drvenasti deo ne zahvata. Biljka se klati pri pritisku na stablo. Postepeno se suši i izumire.
U suzbijanju gljive najznačajnije su preventivne mere: Izbegavanje krčevina (starih voćnjaka, vinograda, šumskih vrsta) za podizanje novih zasada; Kontrolisano navodnjavanje, dreniranje zemljišta; Dezinfekcija zemljišta pre podizanja novog zasada. U zasadu u kome se bolest razvila neophodno je vađenje obolele biljke i dezinfikcija mesta na kome se biljka nalazila formalinom.Marija Ivanović
PSSS Kragujevac -
AutorČlanci
- Morate biti prijavljeni da biste odgovorili u ovoj temi.